Европейската комисия представи предложение за решение на Съвета за упълномощаване на държавите членки да ратифицират Конвенцията относно достойния труд на домашните работници от 2011 г. на Международната организация на труда (Конвенция № 189). Държавите, които ратифицират Конвенцията на МОТ, се ангажират да гарантират справедливи и достойни условия на труд за домашните работници чрез осигуряване на защита на основните им права, свързани с труда, предотвратяване на злоупотребите и насилието и въвеждане на гаранции по отношение на младите домашни работници.
Необходимостта Комисията да представи предложение за решение на Съвета е продиктувана от невъзможността на държавите членки самостоятелно да ратифицират конвенции на МОТ, без предварително да бъдат упълномощени от Съвета по отношение на частите от конвенцията, които попадат в обхвата на компетентността на ЕС. От друга страна ЕС като такъв не може да ратифицира конвенции на МОТ, тъй като страни по тях могат да бъдат само държави.
От ратифициралите конвенцията държави се изисква да предприемат мерки, с които да гарантират справедливи и достойни условия на труд и да предотвратят злоупотребите, насилието и детския труд сред полагащите домашен труд. Те трябва да гарантират равно третиране на домашните работници спрямо останалите работници по отношение на възнаграждението и обезщетенията, например при майчинство. С конвенцията се въвежда и задължение за информиране на работниците за условията на трудовото правоотношение. В други разпоредби на конвенцията на домашните работници се гарантират защита срещу дискриминация, достойни условия на живот и лесен достъп до механизми за подаване на жалби. Накрая, в конвенцията са определени и правила по отношение на наемането на работа на граждани от други държави.
Част от залегналите в конвенцията на МОТ аспекти вече са регламентирани в законодателството на ЕС. Възприетият в конвенцията подход не се различава от използвания в правото на ЕС и разпоредбите им като цяло са съвместими. В много отношения законодателството на ЕС осигурява по-висока степен на закрила, но разпоредбите на конвенцията са по-прецизни от гледна точка на степента, в която домашните работници се обхванати в законодателството, както и по отношение на други по-конкретни аспекти на полагането на домашен труд.
За повече информация: Международна организация на труда: „Достоен труд за домашните работници“