Регионална конференция „Цифровата програма за Европа: реалност или все още предизвикателство”, в която участие взе и заместник-председателят на ЕК и комисар по цифровите технологии Нели Крус, се проведе на 20 септември в София.
Електронното управление, широколентовият достъп до Интернет, информационните технологии в училищата и висшите учебни заведения са сред приоритетите на българското правителство. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на конференцията и добави: „В условията на продължаваща финансова криза ние работим много усилено в областта на е-управление, използвайки ефективно европейските фондове”. Министър Московски обърна внимание на факта, че в Цифровата програма на Европа е отделено специално място на научните изследвания и иновациите. „А българските учени са световно признати. Затова очаквам в рамките на днешната конференция да бъде споделен опита на други eвропейски държави, да възникнат нови идеи и да бъдат установени нови контакти”, допълни той.
Заместник-председателят на ЕК Нели Крус каза, че вземането на правилните решения за дигитализацията, ще помогне да решим бъдещето си. Европейският съюз има нужда от широколентовия интернет, той стимулира икономиката. 10% разпространение на широколентовия интернет, означава 10% по-високо икономическо развитие, допълни комисар Нели Крус.
Тя обърна внимание и на въпроса с достъпа до интернет в селските райони и изрази задоволство, че българското правителство е подкрепило инициативата на Европейската комисия, но отбеляза, че все още има много работа, която трябва да бъде свършена. Речта на Нели Крус ТУК
"До каква степен ние, европейците наистина сме свързани в областна на електроните публични услуги, какво прави Брюксел по темата и какви стъпки трябва да се приемат в бъдеще?" Тези основни въпроси за бъдещето на технологична Европа бяха темата на презентацията на Мехтилд Роен – представител "Съобщителни мрежи, съдържание и технологии", към ЕК по време на конференцията. Към момента в Комисията се работи върху проекти, които да улеснят комуникацията между различните национални системи и да ги обединят в единни европейски системи, които ще задоволяват конкретни нужди.
Роен наблегна върху нуждата от създаването на общоевропейски (трансгранични) услуги. Това е цел, която ще бъде постигната единствено с общи усилия – както на технологично, така и на политическо ниво.
От съществена полза биха били системите за сътрудничество в областта на правосъдието (eJustice) или опазването на околната среда (eEnvironment), посочи Роен.
По време на форума бе демонстриран българският принос за въвеждане на общоевропейската услуга за спешни повиквания при пътно-транспортни произшествия т.нар., eCalls services. Тя е проектирана да се свързва автоматично с европейския номер за спешни случаи 112 при сблъсък на превозното средство с друг обект и ще помогне за по-бързото пристигане на помощ. Това според прогнозите на Европейския парламент ще съхрани до 2500 живота годишно и ще намали тежестта на нараняванията от 10% до 15%.
Целта на конференцията е насърчаване на обмена на опит и добри практики при прилагането на целите на Цифровата програма за Европа 2020 на регионално ниво. Конференцията е с акцент върху електронното правителство, бързият интернет в училищата и приложения, свързани с е-образование.
В събитието взеха участие министри и други представители на изпълнителната власт, неправителствени организации и бизнеса от повече от 12 държави в Югоизточна Европа.