Глобализацията е процес, който открива нови възможности за бизнеса в Европа, но също така поставя под въпрос бъдещето на някои индустрии. Европейският съюз се опитва да
извлече ползите и да ограничи вредите, като в стремежа си да изгради
социална Европа помага на загубили работата си хора да намерят нова професия.
Възможностите, произтичащи от глобализацията
Броят на работните места в ЕС, които са пряко или непряко свързани с износа на стоки и услуги, расте постоянно: от 21,7 млн. такива работни места през 2000 г. на
36 млн. през 2017 г. Износът на стоки за 1 млрд. евро подкрепя средно 13 000 работни места в ЕС.
От ползите печелят не само компаниите износителки, но и фирмите, които им осигуряват суровини или услуги.
В
България 662 000 работни места са зависими от износа от България извън ЕС, а други 122 000 работни места съществуват благодарение на износа от други страни в ЕС към страни извън блока. Общо 22% от работните места в страната са зависими от износа от ЕС.
Делът на висококвалифицираните работници на позиции, свързани с износа, расте, и тези позиции са
средно с 12% по-добре заплатени от другите работни места.
Проблемите със заетостта
Глобализацията повишава конкуренцията между компаниите, което в отделни случаи може да доведе до затваряне на предприятия, прехвърляне на дейността в други страни и съответно загуба на работни места.
Най-уязвимите сектори в ЕС са тези с
ниски изисквания за квалификация на работниците: например, в производството на текстил и облекло, кожената и обувната промишленост, добива на метали и преработвателната промишленост.
Страни, които могат да предложат по-ниски разходи за труд, могат да привлекат част от бизнеса. В продължение на години страните от Източна Европа бяха атрактивно място за откриване на нови предприятия от фирми в Западна Европа, но сега те също са заплашени от преместване на бизнеса към страни в Северна Африка и Азия.
Прехвърлянето на дейността на дадено предприятие от една страна в друга е централен елемент от дебата за ползите от глобализацията. Макар че цялостният икономически резултат може да бъде положителен и че има индикации, че
процесът на прехвърляне на производствена дейност от Европа намалява, това не означава, че няма опасност за конкретни сектори.