Представители на бизнеса, синдикатите, потребителски и екологични организации се срещнаха на 18 март с членове на комисията по международна търговия в ЕП, за да представят вижданията си за ползите на европейците от Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ). „Един въпрос винаги изниква на моите срещи за ТПТИ – „какво означава то за мен““, обясни в началото на дебата председателят на парламентарната комисия и докладчик на ЕП по споразумението Бернд Ланге (С&Д, Германия).
Комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом даде множество примери за малки предприятия, които ще спечелят от сключването на търговско споразумение между ЕС и САЩ – от производители на обувки в Испания, които сега плащат мита от 35% за вноса си в САЩ, до финландски производител на оборудване за летища, който се сблъсква с ограничения на продажбите си в САЩ заради американските правила за обществени поръчки.
„Има 4,7 млн. работни места в Европа благодарение на износа за САЩ; ние искаме да създадем нови възможности за износ и по-голямо търсене за такива високоплатени работни места“, заяви г-жа Малмстрьом. Потребителите ще спечелят от по-широк избор на по-ниски цени, а компаниите ще станат по-конкурентни, като намалят разходите си за внос, добави тя.
Представители на бизнеса описаха възможностите за развитие от премахването на митническите налози и отварянето на американския пазар.
„Работниците имат нужда от инвестиции и търговия. Ще има някои печеливши и някои губещи от гледна точка на заетост, но ние се надяваме на по-голям брой печеливши, отколкото губещи“, заяви Сузане Линдберг-Елмгрен от шведските синдикати.
Йос Дингс от екологичната асоциация Transport and Environment изрази тревога, че в замяна на отстъпки на САЩ за отваряне на пазара ЕС би могъл да позволи по-силно „американско влияние върху начина, по който изготвяме нашите законодателни норми“.
Реакции на депутатите
Годеливе Квистхауд-Ровол (ЕНП, Германия) изрази задоволство от положителните оценки за споразумението между ЕС и САЩ: „Изглежда ТПТИ се посреща с приемане“.
Мария Арена (С&Д, Белгия) предложи да се направят оценки на ефекта от споразумението след приключване на преговорите и преди гласуването в ЕП, тъй като сегашните изследвания са основани на хипотези.
Ема Маккларкин (ЕКР, Великобритания) отбеляза: „Има реални амбиции за това какво може да донесе този договор… Ние имаме задължение да претеглим рисковете, но вярвам, че ползите ги надхвърлят с много“.
Яник Жадо (Зелени/ЕСА, Франция) постави под съмнение очакванията за растеж и заетост вследствие на споразумението и посочи, че неотдавнашни проучвания показват евентуална загуба на до 600 000 работни места: „Нямаме нужда да слушаме приказки за либералния модел (който създава работни места – бел. ред.), когато имаме 27 млн. безработни в Европа“.