Засилването на ролята на възобновяемите източници и подобряването на енергийната ефективност са ключови елементи от борбата за намаляване на емисиите на парникови газове, посочи Европейският парламент в резолюцията си за пътната карта в енергетиката до 2050 г., приета на 14 март. За да може ЕС да изпълни дългосрочната си цел за намаляване на емисиите с поне 80% до 2050 г., използването на силно замърсяващи енергийни източници като въглищата и нефта ще трябва да бъде намалено.
Възобновяеми източници
Възобновяемите източници на енергия ще заемат централно място в енергийния микс на ЕС, изтъкнаха депутатите в своя отговор на изготвената от Комисията енергийна пътна карта към икономика с ниска въглеродна интензивност, която очертава различните сценарии за бъдещата структура на доставките на енергия в Европа.
ЕС е на път постигне целите си към 2020 г. за производство от възобновяеми източници на енергия, добави Парламентът в гласуваната резолюция.
В същото време депутатите призовават за подкрепа от страна на Комисията за третото поколение биогорива, които се основават на продукти от хранителни отпадъци.
Изкопаеми горива
Повече от три четвърти от изразходваната енергия в ЕС през 2010 г. се основава на изкопаеми източници: нефтът заема дял от 35%, природният газ - 27%, въглищата - 16% (научете повече от инфографиката по-долу). Тези източници на енергия ще продължат да бъдат част от енергийната система поне по време на прехода към нисковъглеродна енергийна система, отбелязва резолюцията на ЕП.
Според депутатите ядрената енергетика ще остане важен допринасящ фактор, природният газ ще има съществена роля в краткосрочен и средносрочен план, тъй като е относително лесна и ефективна алтернатива на други по-замърсяващи горива, а нефтът ще остане в енергийния микс дори през 2050 г., макар и с по-малък дял, отколкото днес, и ще се използва най-вече при превоза на пътници и товари на дълги разстояния.
Електричество
Нарастващото значение на електрическата енергия в бъдещия енергиен микс изисква всички начини за нисковъглеродно производство на електроенергия да бъдат използвани, заявява приетата резолюция. Депутатите посочват възможностите, произтичащи от възобновяемите енергийни източници, улавянето и съхраняването на въглероден диоксид и ядрената енергетика.
Спестяване на енергия
Енергийната ефективност е друг важен елемент от цялостната енергийна стратегия според ЕП. За да се достигнат целите за намаляване до 2050 г. на консумацията на енергия от съществуващите към момента сгради с 80% спрямо нивата от 2010 г., ще е нужно значително подобряване на сегашния темп и качеството на обновяване на сградите, заявява Парламентът.
Инфографика за производството и потреблението на енергия в ЕС: