През последната година резултатите в областта на иновациите в ЕС продължиха да бъдат добри, въпреки донякъде нееднаквия напредък, наблюдаван в Европа.
Това е един от основните резултати от последния Европейския сравнителен анализ на иновациите, който бе публикуван на 20 юни от Европейската комисия. Като цяло резултатите в областта на иновациите са се подобрили в 15 страни, въпреки че сред тези държави членки съществуват големи разлики. Лидер по иновации остава Швеция, а Литва, Малта, Нидерландия, Австрия и Обединеното кралство са най-бързо развиващите се държави членки в тази област. В глобален мащаб ЕС постепенно настига Канада и САЩ, но Южна Корея и Япония все още заемат първите места. Сред международните конкуренти Китай показва най-бърз напредък.
Елжбета Бенковска, комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП, заяви: „Промишлеността на ЕС продължава да въвежда иновации, но ние все още изоставаме от редица световни лидери в областта на иновациите. В епохата на глобализацията и бързите промени в областта на технологиите иновациите са все така от същностно значение за осигуряване на основа за благоденствието на нашите граждани и на европейската икономика в по-широк аспект. Инициативата на Комисията „За подкрепа на стартиращите и разрастващите се предприятия“ и „Новата европейска програма за умения“ целят по-нататъшно подобряване на средата за развитие на иновациите“.
Карлош Моедаш, комисар по въпросите на изследванията, науката и иновациите, заяви: „Европейският сравнителен анализ на иновациите“ показва, че е възможно да се направи повече за подобряване на резултатите на научните изследвания и иновациите. Ето защо ние рязко засилваме подкрепата за авангардните иноватори чрез пилотния „Европейски съвет по иновациите“ в рамките на „Хоризонт 2020“ — рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС“.
България е на предпоследно място в класацията. На последно място е Румъния, като двете страни са единствените в рамките на ЕС, които са определяни като "скромни иноватори" с представяне под средното за съюза. За България представянето е на ниво от 47% от средното за Европа.
Представянето на ЕС като цяло се е подобрило с 2,0% за периода 2010-2016 г., но за България подобрението е едва 0,1%.
Най-силно е представянето на България по отношение на интелектуалните активи, като в това число се включват патенти за търговски марки, за дизайн и др. Силна промяна има и при човешките ресурси, като се отчита сериозен ръст на броя лица, придобили докторска степен, както и по-добри резулати при ученето през целия живот. Положителни изменения се виждат и в средата, която е станала малко по-благоприятна към създаването на иновации, както и във влиянието върху заетостта.
Най-слабо представяне обаче България има по изключително ключов показател – финанси и подкрепа, в който се включват разходите за проучвания и развитие в публичния сектор и разходите за рисков капитал.
Повече информация ще намерите ТУК, както и в интернет на адреси: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-1673_bg.htm и http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-2487_en.htm
Резултати за България ТУК