Европейската комисия оценява напредъка в намаляването на бюрокрацията и обявява нови планове за опростяване на правилата на ЕС с цел повишаване на растежа и заетостта.
На програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) бе дадено начало през декември 2012 г. Нейната цел е опростяване на регулаторната рамка на ЕС, за да бъдат създадени оптимални условия за растеж и заетост с минимална административна тежест.
Сега обхватът на програмата REFIT се разширява, за да се постигне максимална полза за предприятията и гражданите, като законодателството на ЕС се насочва към проблеми, които най-добре могат да бъдат решени на равнище ЕС. Програмата също така има за цел идентифициране на тежести, несъответствия и неефективни мерки и определяне на корективни действия.
Доклад за напредъка
В първия годишен преглед на резултатите се проследява напредъкът, постигнат откакто Комисията публикува амбициозната си програма за намаляване на регулаторната тежест през октомври 2013 г.
Оттогава насам повечето предложения за опростяване на законодателството и намаляване на тежестта са били приети или ще бъдат приети тази година. Освен това близо 53 законодателни предложения в процес на разглеждане са оттеглени, в ход са процедури за отмяна на съществуващи правила и е започнала работа по областите, изискващи оценяване.
Най-важните за бизнеса предложения — като въвеждане на стандартна декларация за ДДС и подобряване на европейската процедура за искове с малък материален интерес — вече са направени.
Какво остава да бъде свършено
Поддържането на законодателството на ЕС в съответствие с целите на Съюза е постоянна задача. След като проучи резултатите от последния преглед на правилата на ЕС и изслуша заинтересованите страни, Комисията идентифицира няколко нови области, в които са нужни действия. Те включват:
Планира се също така отмяна на законодателство за енергийното етикетиране, транспортните тарифи и условия, общата селскостопанска политика и докладването относно околната среда.
Съвместно усилие
Комисията иска всички институции на ЕС да поставят на първо място регулаторната пригодност, така че последиците от избора в областта на политиките да се оценяват чрез законодателния процес.
Като се има предвид, че според оценки една трета от административната тежест се дължи на национални мерки за изпълнение, правителствата от ЕС също така са призовани за използват съществуващите в правото на Съюза възможности за опростяване.
Комисията ще продължи да следи изпълнението от страните членки и в прегледа за 2015 г. ще бъде включена оценка на постигнатия напредък.
Пригодност за растеж: по-опростено, по-ясно и свързано с по-малко разходи законодателство на ЕС