Блокирането на достъпа до електронни услуги и стоки на базата на IP или пощенски адрес или държава на издаване на кредитна карта не е обосновано и трябва да бъде прекратено. Това казва Европейския парламент в резолюция, гласувана на 19 януари. ЕС трябва да се възползва от възможностите, които се откриват от новите технологии като големите информационни масиви, компютърните услуги „в облак“ и интернет на предметите.
„Ние гарантирахме, че този доклад относно цифровизацията на европейската икономика, общество и публична администрация определя законодателни и незаконодателни действия, които са от полза за потребителите и съхраняват конкурентните европейски социални пазарни икономики“, каза съдокладчикът от комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите Евелин Гебхарт (С&Д, Германия).
„Европа вече изпусна две иновационни вълни. Първо бяха социалните мрежи, а после и икономиката на споделянето. Ако не искаме да изпуснем и следващата вълна, трябва да гледаме към интернета на предметите, големите информационни масиви и комуникациите между машини. Те могат радикално да променят нашата икономика и законодателството трябва да отразява това“, от комисията по промишленост, изследвания и енергетика Кая Калас (АЛДЕ, Естония).
За увеличаване на избора на потребителите и премахване на преградите пред иновативните стартиращи предприятия
Препоръките на Парламента за засилване на единния цифров пазар бяха одобрени с 551 гласа „за“, 88 „против“ и 39 „въздържал се“. Евродепутатите искат предложенията на Комисията да:
Икономиката на споделянето
Парламентът изразява загриженост относно различните национални подходи, прилагани досега от държавите членки към регулирането на интернет и икономиката на споделянето, която предлага нови модели на бизнес за продаване на стоки и услуги онлайн като например Убер, eBay и Airbnb. Евродепутатите искат Комисията да прецени нуждата от защита на потребителите в икономиката на споделянето и ако има нужда от разяснения, да осигури адекватни правила по въпросите на потребителите в цифровата сфера.
Други теми, които се засягат от резолюцията, включват авторските права, телекомуникациите, правилата за ДДС, аудиовизуалните медии, електронните умения, електронното правителство и политиките на заетост.
Следващи стъпки
Резолюцията ще допринесе към 16-те инициативи, които Комисията възнамерява да проведе до края на тази година според „Стратегията за цифров единен пазар за Европа“. Парламентът участва равностойно в приемането на законодателните предложения за засилване на единния цифров пазар със Съвета на министрите на ЕС в рамките на обикновената законодателна процедура (съвместно взимане на решения).