В основата на европейската зависимост от външни енергийни доставчици като Русия стои фактът, че Европейският съюз внася повече от половината от енергийните ресурси, които консумира. Преди лятната ваканция Парламентът започна обсъждане на плановете на Комисията за постепенно намаляване на зависимостта и за укрепване на енергийната сигурност.
Цената на енергийната зависимост
ЕС внася 53% от консумираната енергия, включително близо 90% от суровия петрол, 66% от природния газ и 42% от твърдите горива като въглищата. През 2013 г. са платени около 400 млрд. евро за набавянето на енергийни ресурси от външни доставчици – това е повече от една пета от стойността на целия европейски внос.
Проблемът се усложнява поради силната зависимост от един единствен доставчик. Русия осигурява една трета от вноса на петрол, 39% от вноса на природен газ и 26% от вноса на твърди горива. Шест страни от ЕС, сред които и България, изцяло разчитат на Русия за вноса на газ.
В търсене на повече енергийна сигурност
Европейският съюз се опитва да намали своята зависимост в енергийната област. Представената през май стратегия от Европейската комисия предлага диверсификация на енергийните източници и доставчици, намаляване на потреблението на енергия, засилване на производството, инвестиции във възобновяеми енергийни източници и укрепване на сътрудничеството между страните.
Стратегията бе обсъдена в комисията по промишленост, изследвания и енергетика на ЕП на 22 юли. В края на дискусията председателят на парламентарната комисия Йежи Бузек (ЕНП, Полша) посочи: „Енергийната сигурност ще играе значима роля в работата на комисията през следващите месеци. Този въпрос е от ключово значение за нас.“