Европейската комисия представи пакет от мерки за прозрачност в данъчното облагане като част от амбициозната си програма за борба с избягването на данъци от предприятия и с вредната данъчна конкуренция в ЕС. Основен елемент на този пакет от мерки за прозрачност в данъчното облагане е предложение за въвеждане на автоматичен обмен на информация между страните членки във връзка с техните данъчни становища.
Смята се, че избягването на данъци от предприятия лишава бюджетите на страните от ЕС от милиарди евро годишно. То също така подкопава справедливото поделяне на бремето между данъкоплатците и лоялната конкуренция между предприятията. Компаниите разчитат на сложността на данъчните правила и на липсата на сътрудничество между страните членки, за да прехвърлят печалби и да свеждат до минимум данъците, които плащат. Затова повишаването на прозрачността и сътрудничеството е изключително важно в борбата срещу агресивното данъчно планиране и неправомерните данъчни практики.
Пакетът от мерки за прозрачност в данъчното облагане има за цел да гарантира, че страните членки разполагат с нужната информация, за да защитават данъчната си основа и да вземат ефективни мерки срещу компании, които се опитват да избегнат плащането на дължимите данъци.
Прозрачност по отношение на данъчните становища
Централен елемент в днешния пакет е законодателно предложение за подобряване на сътрудничеството между страните членки по отношение на техните трансгранични данъчни становища, като целта е да се постави начало на нова ера на прозрачност.
В момента страните от ЕС обменят много малко информация за данъчните си становища. Държавите членки сами преценяват дали дадено данъчно становище може да бъде от значение за друга страна от ЕС. В резултат на това страните членки често не са наясно какви данъчни становища, които могат да засегнат техните данъчни основи, са издадени в другите държави от ЕС. Липсата на прозрачност относно данъчните становища се използва от някои компании, за да намаляват изкуствено данъчните си задължения.
За да се поправи това, Комисията предлага премахване на възможността за преценки и интерпретации. Занапред от страните членки ще се изисква автоматично да обменят информация за данъчните си становища. Комисията предлага да бъде определен строг график: на всеки три месеца националните данъчни органи ще трябва да изпращат кратък доклад до всички страни членки относно всички трансгранични данъчни становища, които са издали. След това страните членки ще могат да поискат по-подробна информация във връзка с конкретно становище.
Автоматичният обмен на информация относно данъчните становища ще даде възможност на страните членки да открият някои неправомерни данъчни практики на предприятия и да предприемат необходимите действия във връзка с тях. Освен това този обмен би следвало да насърчи и по-ефективната данъчна конкуренция, тъй като данъчните органи ще са по-малко склонни да предлагат избирателно данъчно третиране на компании, след като са наясно, че тяхната дейност подлежи на проверка от страна на партньорите им.
Други инициативи за прозрачност в данъчното облагане
В днешния пакет е включено и съобщение, в което са посочени редица инициативи за постигане на напредък по програмата на ЕС за прозрачност в данъчното облагане. Това са: