За да се справи с последиците от застаряването на населението, ЕС ще трябва да преодолее неравнопоставеността между половете и да повиши участието на млади и по-възрастни работници на трудовия пазар. Ключова роля ще играят също така мобилността и миграцията. Това е основното заключение в публикувания днес съвместен доклад на Европейската комисия и ОИСР „Установяване на съответствие между икономическата миграция и нуждите на трудовия пазар“.
Демографски спад и недостиг на умения
Очаква се трудоспособното население (15-64 години) в Европа да намалее със 7,5 млн. души (-2,2 %) между 2013 г. и 2020 г., докато в зоната на ОИСР като цяло то ще нарасне със същия процент. При сценарий с нулева нетна миграция се очаква трудоспособното население на 28-те страни от ЕС да намалее още повече — с около 11,7 млн. души (-3,5 %) до 2020 г.
Последиците са не само демографски: тъй като трудовият пазар е динамичен и професиите се променят, недостигът на умения и тяхното несъответствие на търсенето ще се превърнат в много важни проблеми за ЕС. Проучването на европейските дружества от 2013 г. на Eurofound показва, че въпреки либерализацията на трудовия пазар, 40 % от компаниите в ЕС срещат трудности при намирането на работници с необходимите умения. Като цяло наличните данни показват, че в повечето страни от ОИСР нуждите от работна ръка през следващото десетилетие ще бъдат съсредоточени върху определени професии, които до голяма степен изискват висока квалификация, но също така и квалификация на средно равнище.
На този фон в съвместния доклад на ЕС и ОИСР са очертани три допълващи се политически реакции:
Стимулиране на трудовата мобилност в ЕС
Приносът на мобилните работници в ЕС за нарастването на заетостта в света е безспорен: хората, преместващи се в различни страни от ЕС, имат по-високо равнище на заетост (68 %), отколкото тези, които не напускат страната си (64,5 %). Освен това чрез прехвърлянето на работна ръка и умения от региони и страни, където те се търсят по-малко, към такива, в които те са необходими, мобилността вътре в ЕС допринася за по-ефективно използване на човешките ресурси.
Според доклада ще са необходими политически действия за по-нататъшно премахване на пречките пред мобилността. Стимулирането на трудовата мобилност в ЕС ще изисква и по-ефикасни инструменти за намиране на съответствие между умения и търсене и засилено насърчаване на изучаването на езици.
По-добра интеграция на мигрантите от страни извън ЕС
През 2013 г. безработицата сред постоянно живеещите в ЕС граждани на страни извън Съюза бе с 12 пункта по-ниска от средното ѝ равнище сред гражданите на ЕС (52,6 % спрямо 64,5 %), като разликата бе още по-силно изразена сред лицата с висше образование.
В доклада се подчертава, че на това значително пропиляване на човешки капитал може да се отговори най-вече чрез улесняване на признаването на получени в чужбина квалификации, гарантиране на достъпа на имигранти до най-ефективните действащи програми на трудовия пазар и чрез осигуряване на езиково обучение, адаптирано към уменията на мигрантите в приемащите страни.
Привличане на хора с уменията, нужни на трудовия пазар на ЕС
В момента се наблюдава слаба миграция на квалифицирана работна ръка от страни извън ЕС към повечето страни от Съюза, въпреки либерализирането на разпоредбите относно миграцията. Според доклада това се дължи най-вече на системата на законен прием и на факта, че в повечето страни работодателите имат резерви към наемането на работници от чужбина. В доклада се подчертават няколко възможности за бъдещи действия — като постигане на по-добър баланс между зависимост от търсене от страна на работодателите и предпазни механизми и подобряване на инструментите за намиране на съответствие, за да могат работодателите да откриват потенциални работници мигранти, включително чуждестранни студенти.
За повече информация: Съвместен доклад на ЕС и ОИСР „Установяване на съответствие между икономическата миграция и нуждите на трудовия пазар“