Днес Вивиан Рединг, заместник-председател на Европейската комисия, и Отмар Карас, заместник-председател на Европейския парламент, сложиха начало на ново поколение информационни центрове Europe Direct. Новата мрежа ще разшири възможностите за гражданите да получават практическа информация и съвети за упражняване на правата си в Европейския съюз. Понастоящем в Европа има 500 центъра за 500 милиона души, живеещи в Европейския съюз. А по-късно през 2013 г. и Хърватия ще се присъедини към мрежата. Съобщението идва в момент, когато представителите на центровете се събират в Брюксел за годишното общо събрание на мрежата Europe Direct.
Новите центрове бяха избрани от Европейската комисия за срок от пет години въз основа на открит конкурс. Спечелилите кандидати, съфинансирани от Европейската комисия, вече могат да използват етикета „Информационен център Europe Direct“. Повечето центрове са управлявани от регионални или местни органи, асоциации или търговски камари.
Първото поколение центрове стартира през 2005 г. Оттогава насам хората в цяла Европа ги използват все повече и повече. Само за последните четири години второто поколение центрове са получили около 3,3 милиона лични запитвания, организирали са над 41 000 прояви и са отговорили на повече от един милион електронни съобщения.
Мрежата Europe Direct играе ключова роля при осъществяването на пряка връзка с хората в тяхната страна, като общува с тях по начин, който е едновременно от значение за тях и е разбираем. Днешното съобщение се прави през Европейската година на гражданите, която е посветена на европейските граждани и техните права.
Контекст
Информационната мрежа Europe Direct стартира за пръв път през 2005 г. Центровете в държавите членки са един от начините, чрез които Европейската комисия достига до обикновените граждани на местно равнище. Услугите на центровете са безплатни за широката общественост.
Центровете са съфинансирани и получават максимум 25 000 евро годишно от Европейската комисия за тяхната дейност по предоставяне на информация за ЕС. Общият бюджет на ЕС за центровете остава непроменен и възлиза на максимум 11,4 милиона евро годишно.
Четири различни услуги са достъпни за хората в рамките на Europe Direct. Всички те служат на гражданите и всички са безплатни.
В България ще функционират 15 информационни центъра "Europe Direct" , които се намират в следните градове: Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Габрово, Кюстендил, Плевен, Пловдив, Русе, Сливен, Смолян, София, Стара Загора и Шумен.
Контактите данни на избраните 15 приемни организации ще бъдат достъпни в най-скоро време на следния интернет адрес: http://ec.europa.eu/bulgaria/citizens/information_services/info_relays_bg.htm