В годишния доклад на Европейската комисия за евентуални нови страни членки се посочва, че Албания е готова да започне преговори за членство в ЕС.
През тази година се наблюдава повишено внимание към процеса на разширяване на ЕС, като Хърватия стана 28-та страна членка на 1 юли 2013 г.
Тази седмица Комисията публикува годишния си доклад, в който оценява напредъка на страните кандидатки за членство. В доклада се обръща внимание на редица критерии за членство в ЕС — от гарантиране на добро икономическо управление до спазване на правата на човека — и се правят препоръки за следващата година.
Стабилен напредък
Според доклада Албания вече е готова да започне преговори за членство, тъй като е отбелязала значителен напредък по отношение на правната си система и борбата с корупцията и организираната престъпност. Черна гора също бележи стабилен напредък към членство в ЕС.
Препоръчва се преговори за членство да започнат и с Бившата югославска република Македония. Тези преговори обаче не могат да започнат, докато правителствата на всички страни от ЕС не постигнат споразумение.
Историческо споразумение между Сърбия и Косово* , целящо нормализиране на отношенията между двете страни, позволява на Сърбия да започне преговори за членство. Косово също е по-близо до постигане на споразумение за асоцииране с ЕС — първа стъпка към последващо присъединяване. Напредъкът на Босна и Херцеговина обаче е описан като разочароващ.
Турция е постигнала стабилен напредък в изпълнението на съдебните реформи и по кюрдския въпрос, но действията на правителството при неотдавнашните демонстрации в Истанбул будят безпокойство. За Исландия Комисията подготви опростен доклад за това как страната би могла да отговори на изискванията на ЕС след решението на исландското правителство да преустанови временно преговорите за членство.
Защита на уязвимите групи
Всички страни на Балканите и Турция все още се нуждаят от по-нататъшни реформи, за да гарантират, че свободата на словото се спазва и за да се борят с дискриминацията, особено по отношение на ромите и гей общностите. В процеса на разширяване тези въпроси ще станат приоритетни, като ще е достъпно и по-голямо целево финансиране.
* Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/99 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.