Европа трябва да координира усилията си за създаване на растеж и заетост, да помогне на най-силно засегнатите от кризата и да предприеме действия във връзка с увеличаващото се социално неравенство.
След пет години икономическа криза ЕС отново е в рецесия и 26 милиона души са без работа.
Доходите на домакинствата са намалели и почти всеки четвърти човек живее в бедност или в риск от бедност. Страните в Южна и Източна Европа са засегнати особено силно от кризата според доклада на Комисията Заетост и социално развитие в Европа (2012).
Докладът показва кои от мерките в помощ на хората, засегнати най-силно от кризата (младежи, безработни жени, самотни майки и др.), работят. Страните от ЕС могат да използват тази информация, за да коригират своите политики и да разработят съвместни решения.
Какво прави ЕС?
Работниците имат по-голям шанс да си намерят работа в страните от ЕС, които са извършили съществени реформи в своите трудови пазари и социални системи.
В своите предложения за заетост през април 2012 г. и в специфичните препоръки за отделните страни относно техните бюджети и икономически политики за периода 2012 - 2013 г. Комисията призова всички страни от ЕС да предприемат подобни реформи.
Предложенията включват по-ефективно инвестиране в образование и обучение и подкрепа за създаването на висококвалифицирани работни места в перспективни сектори като екологичната икономика, информационните и комуникационните технологии и здравеопазването.
От доклада също така става ясно, че повечето национални системи за социална защита са достигнали предела на възможностите си и правителствата изпитват затруднения да се справят с нарастващия брой хора, изпадащи в бедност.
Комисията планира да помогне, като по-късно тази година предостави на всяка страна от ЕС насоки за прилагането на устойчиви и ефективни мерки за социално подпомагане.
Икономическо разделение в еврозоната
Докладът потвърждава наличието на огромна разлика в равнището на безработица между северната и южната част на еврозоната – 7,5 процентни пункта в края на 2011 г.
Тази разлика може да затрудни икономическата координация в еврозоната. Комисията призовава страните от еврозоната по-добре да координират своите политики за данъчно облагане и заетост. В подробния план на Комисията за задълбочен икономически и паричен съюз се посочват мерките за постигане на тези цели, включително общ бюджет за временно подпомагане на нуждаещите се страни.
Необходими са повече усилия и за излизане от дълговата криза в еврозоната и увеличаване на инвестициите в създаване на работни места, подобряване на уменията и социално приобщаване.
Стратегия на ЕС за заетост – създаване на повече и по-добри работни места