Картината на научните изследвания в света се развива бързо, като между 2000 г. и 2009 г. делът на държавите от БРИК в световните разходи за изследователска и развойна дейност се е удвоил. Въпроси като изменението на климата, продоволствената сигурност или борбата с болестите, все повече изискват съгласувани международни изследователски усилия. Като заявява готовност за международно сътрудничество и като приветства най-добрите специалисти в света, Европа може само да увеличи достойнствата на своята научна база и иновативните си отрасли. Ето защо Европейската комисия представи днес, 17 септември нова стратегия за развитие на международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите. Стратегията предлага допълнително да се задълбочи сътрудничеството по стратегическите приоритети на ЕС, като в същото време се запази традицията за възможно участие и на трети държави в изследователската работа в ЕС. Това включва работа по глобалните предизвикателства, но също така превръщане на Европа в по-привлекателно място за научни изследвания и иновации, както и засилване на конкурентоспособността в промишления сектор.
Една пета от изследователските проекти на ЕС вече включват поне един партньор от държава извън ЕС. Чрез Партньорството за клинични изпитвания между европейските и развиващите се страни (EDCTP), например, 14 държави членки на ЕС, Швейцария, Норвегия и 47 държави от Субсахарския регион си сътрудничат понастоящем за разработването на нови лекарства и ваксини за борба с ХИВ/СПИН, маларията и туберкулозата.
Новата стратегия ще се изпълнява главно посредством „Хоризонт 2020“ — програмата за финансиране от ЕС на научни изследвания и иновации, считано от 2014 г., както и посредством съвместни инициативи с държавите членки на ЕС. Освен напълно отворения характер на „Хоризонт 2020“ по отношение на международното участие, отделни целеви дейности с ключови партньори и региони ще имат за основен обект предизвикателствата пред обществото и проблемите пред базовите и промишлените технологии.
Ще бъдат разработени многогодишни програми за сътрудничество с ключови партньорски държави и региони, за укрепване и насочване на международното сътрудничество. Стратегията също така призовава за подобряване на политическия диалог с нашите партньори и за по-добро събиране на информация като част от предложената Обсерватория за научни изследвания и иновации. В допълнение, Европейският съюз ще се стреми да увеличи своето влияние в съответните международни организации.
За повече информация:
http://ec.europa.eu/research/internationalstrategy
„Хоризонт 2020“: http://ec.europa.eu/research/horizon2020/index_en.cfm