Космическите технологии намират все по-голямо приложение в области като транспорт, комуникации, екология. Парламентът иска ЕС да запази водещата си роля.
Депутатите одобриха доклад на депутата Масимилияно Салини (ЕНП, Италия) за плановете на ЕС за разработване на космически технологии след 2020 г. и за създаването на Европейска агенция за космическата програма.
Предложеният бюджет от 16 млрд. евро за 2021-2027 г. обхваща инициативи като „Галилео“ (за спътникова навигация) и „Коперник“ (за наблюдение на Земята), които имат пряк положителен ефект върху ежедневието и бизнеса в Европа.
„Един модерен, безопасен и ефективен транспортен сектор е здраво свързан с космическия сектор. Системите за навигация и наблюдение на Земята подобряват транспортните услуги и носят много ползи на световно и европейско ниво“, заяви г-н Салини. „По-ефективно управление на трафика ще намали емисиите и ще допринесе към борбата с промените в климата, засиленото използване на дронове ще подобри доставките и пощенските услуги, а по-доброто следене на полети ще намали анулираните полети и шума.“
Космическите технологии са незаменим помощник и в наблюдението на климата, опазването на границите и гарантирането на сигурността. Никоя страна в ЕС обаче няма капацитета да ги разработва самостоятелно.
„Новата космическа програма залага на Европа и цели да укрепи нейното световно лидерство в области като наблюдението на Земята, навигацията и технологичните изследвания“, заяви г-н Салини. „Макар че Европа в момента е втората космическа сила в света, ние трябва да насърчаваме все по-голямо сътрудничество, ако искаме да запазим нашето лидерство. Това става много важно в ситуация, в която традиционните сили в космическите технологии остават много активни, а в същото време се появяват нови играчи, които отправят все повече предизвикателства към конкурентоспособността на европейския космически сектор“.
Инфографика за повече информация относно инициативите на ЕС в областта на космическите технологии ТУК