От началото на прилагането на 1 април 2012 г. на законодателството за европейската гражданска инициатива, което даде възможност на гражданите да оказват влияние върху въпросите от дневния ред на ЕС, са регистрирани 10 инициативи по теми като управлението на отпадъците, достъпа до вода и младежките програми за обмен. Към момента девет инициативи набират нужните 1 млн. подписа, за да отправят искане към Европейската комисия за законодателни предложения, а една е била оттеглена.
Първата гражданска инициатива е регистрирана на Деня на Европа - 9 май, а темите на деветте инициативи, които са отворени към 15 август за събиране на подписи, са следните:
Европейската гражданска инициатива е нововъведение на Договора от Лисабон, което има за цел да увеличи откритостта на политиката и да укрепи демокрацията в Европа. Тя дава възможност на жителите на страни-членки на ЕС, които имат право да гласуват в избори за Европейския парламент, да формулират идеи за европейско законодателство.
Инициативите, които получат в рамките на 12 месеца след регистрацията си подкрепата на поне един милион граждани от поне 7 от 27-те страни-членки, трябва да бъдат разгледани от Европейската комисия.
Комисията не е длъжна да предложи законодателство въз основа на инициатива, събрала необходимия брой подписи, но трябва да обясни своята позиция, ако реши да се въздържи от действия. Ако Комисията излезе със законодателно предложение, то ще следва съответната законодателна процедура, което в повечето случаи означава, че Европейският парламент и Съветът ще трябва да го разгледат и да постигнат съгласие за окончателния текст.
Можете да научите повече за отворени европейски граждански инициативи от ТУК