Държавите членки с най-добри резултати рециклират до 70 % от отпадъците и практически не погребват нищо в депа, докато други все още депонират над три четвърти от отпадъците си. Как държавите отличнички са превърнали отпадъците от проблем в ресурс? В нов доклад на Европейската комисия, публикуван вчера, 16 април, се обяснява, че това става чрез съчетаване на икономически инструменти. Комбинация от данъци и забрани по отношение на депонирането и изгарянето, схеми за отговорност на производителите и схеми за плащане въз основа на принципа „плащаш повече, ако изхвърляш повече“ се оказват най-ефективните инструменти за пренасочване на потоците отпадъци към по-устойчиви пътища. Тези икономически инструменти ще трябва да се въведат по-широко във всички държави членки, ако ЕС иска да постигне целите, определени в Пътната карта за ефективно използване на ресурсите, а именно нулево депониране, максимално рециклиране и повторна употреба, както и ограничаване на енергийното оползотворяване до неподлежащите на рециклиране отпадъци.
Опитът в държавите членки показва, че най-добрият начин за подобряване на управлението на отпадъците се състои в съчетаване на следните инструменти:
Значителни различия между държавите членки
Между отделните държави членки има значителни различия в управлението на отпадъците. Съгласно доклад, публикуван от Евростат на 27 март (вж. STAT/12/48), шестте най-напреднали държави членки — Белгия, Дания, Германия, Австрия, Швеция и Нидерландия — депонират по-малко от 3 % от битовите си отпадъци. На другия полюс 9 държави членки все още депонират над 75 % от битовите си отпадъци. Неотдавнашните статистически данни, публикувани от Евростат, показват непрекъснат напредък в някои от новите държави членки, в които процентите на рециклиране бързо нарастват. Образуването на битови отпадъци също намаля в няколко държави членки, вероятно поради икономическия спад.
В доклада на ЕК се посочва, че между 83 и 96% от боклука в България се изхвърля в депа за отпадъци. У нас в депата попадат основно неопасните отпадъци от производството и битовите отпадъци.
Икономически инструменти, необходими за постигане на целите на ЕС
Ще бъде необходимо тези инструменти да навлязат във всички държави членки, за да може ЕС да изпълни целите, определени в неговото законодателство в областта на отпадъците, както и целите за ефективно използване на ресурсите. Ето защо в предстоящия през 2014 г. преглед на целите на ЕС в областта на отпадъците ще бъде направена оценка на възможността използването на тези инструменти да стане правнообвързващо в някои случаи. Комисията също така включва доброто управление на отпадъците като едно от условията за получаване на средства от някои европейски фондове (вж. IP/11/1159 и MEMO/11/663).
Отпадъците са добър бизнес
Междувременно Комисията насърчава държавите членки да прилагат по-ефективно съществуващото законодателство в областта на отпадъците. През 2008 г. отраслите, свързани с управлението и рециклирането на отпадъци в ЕС, са имали 145 милиарда EUR оборот, което представлява около 2 милиона работни места. Пълното спазване на политиката на ЕС в областта на отпадъците би могло да създаде още 400 000 допълнителни работни места в рамките на ЕС, както и допълнителен годишен оборот, възлизащ на 42 милиарда EUR (вж. IP/12/18). По-доброто управление на отпадъците ще допринесе за постигането на няколко общи и специфични цели на стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
За повече информация:
Докладът и подробни резултати за всяка държава членка: http://ec.europa.eu/environment/waste/use.htm