Европейската комисия представи Съобщение относно изграждането на силна социална Европа за справедливи промени В него се представя начинът, по който социалната политика ще спомогне за посрещането на днешните предизвикателства и използването на актуалните възможности, като се предлагат действия на равнище ЕС за идните месеци и се търси мнението на заинтересованите страни на всички равнища относно по-нататъшните действия в областта на заетостта и социалните права. Комисията започва първия етап на консултации със социалните партньори — предприятията и профсъюзите — по въпроса за справедливи минимални заплати за работниците в ЕС.
Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията по въпросите на икономиката в интерес на хората, заяви: „Европа преживява изключително важен преход. Във време на екологични и цифрови промени и застаряване на населението Комисията иска да гарантира, че хората продължават да бъдат в центъра на вниманието и че икономиката работи в техен интерес. Вече разполагаме с инструмент за това — Европейския стълб на социалните права. Сега искаме да гарантираме, че ЕС и неговите държави членки, както и заинтересованите страни поемат ангажимент за неговото прилагане“.
Никола Шмит, комисар по въпросите на работните места и социалните права, заяви: „Трудовият живот на милиони европейци ще претърпи промяна през идните години. Трябва да предприемем стъпки, така че бъдещата работна сила да може да преуспее. Новаторската и приобщаваща социална пазарна икономика на Европа трябва да работи за хората: да им осигурява качествени работни места с подходящо възнаграждение. Нито една държава членка, регион или човек не могат да бъдат изоставени. Трябва да продължим да се стремим към най-високите стандарти на трудовите пазари, така че всички европейци да могат да живеят достойно и с амбиция“.
Днес Европа е единствено по рода си място, където благоденствието, справедливостта и устойчивото бъдеще са еднакво важни цели. В Европа се радваме на едни от най-високите стандарти на живот, най-добрите условия на труд и най-ефективната социална закрила в света.Въпреки това европейците са изправени пред редица промени, като прехода към неутрална по отношение на климата икономика, цифровизацията и демографските промени. Тези промени ще бъдат източник на нови предизвикателства и възможности за работниците. Европейският зелен пакт — нашата нова стратегия за растеж — трябва да гарантира, че Европа продължава да има най-напредналите системи за социална сигурност в света и е динамичен център за иновации и конкурентоспособно предприемачество.
Публикуваните документи се основават на Европейския стълб на социалните права, провъзгласен от институциите и лидерите на ЕС през ноември 2017 г. Комисията приканва всички държави, региони и партньори от ЕС да представят своите виждания за бъдещите стъпки, както и плановете си за постигане на целите на стълба. Те ще бъдат отчетени при изготвянето на план за действие през 2021 г., в който ще бъдат отразени всички направени предложения и който ще бъде представен за одобрение на най-високо политическо равнище.
От своя страна, Комисията представя планираните инициативи, които ще допринесат непосредствено за прилагането на Европейския стълб на социалните права. Ключовите действия през 2020 г. включват:
Тези действия надграждат вече извършената от ЕС работа след обявяването на стълба през 2017 г. Но действията само на равнище ЕС не са достатъчни. Ключът към успеха е в ръцете на националните, регионалните и местните органи, както и на социалните партньори и съответните заинтересовани страни на всички равнища. Всички европейци трябва да имат еднакви възможности да преуспяват — трябва да запазим, адаптираме и подобрим това, което нашите родители и поколението преди тях са изградили.
Консултация относно справедливи минимални заплати
Броят на заетите лица в ЕС е рекордно висок. Но много от работещите продължават да срещат финансови трудности. Председателят Фон дер Лайен изрази своето желание всички работниците в нашия Съюз да имат справедлива минимална заплата, която им дава възможност за достоен живот, където и да работят.
Комисията започва първия етап на консултации със социалните партньори — предприятията и профсъюзите — по въпроса за справедливи минимални заплати за работниците в ЕС. Комисията е готова да изслуша мненията: искаме да знаем дали социалните партньори смятат, че са необходими действия от страна на ЕС, и ако това е така — дали желаят да ги договорят помежду си.
Няма да има една-единствена минимална заплата, приложима за всички. Всяко евентуално предложение ще отразява националните традиции, независимо дали става въпрос за използването на колективни споразумения или правни разпоредби. Някои държави вече разполагат с отлични системи. Комисията желае да гарантира, че всички системи отговарят на нуждите, имат достатъчно покритие, включват задълбочени консултации със социалните партньори и разполагат с подходящ механизъм за актуализиране.
Контекст
Социалната справедливост е в основата на европейската социална пазарна икономика и на нашия Съюз. Тя намира израз в идеята, че социалната справедливост и благоденствието са крайъгълните камъни за изграждането на устойчиво общество с най-високите стандарти на благосъстояние в света.
Днес е време за промени. Изменението на климата и влошаването на състоянието на околната среда ще изискват от нас да адаптираме нашата икономика, промишленост, начина ни на пътуване и работа, какво купуваме и какво ядем. Очаква се, че през следващите 5 години само изкуственият интелект и роботиката ще създадат почти 60 милиона нови работни места в световен мащаб, а много работни места ще се променят или дори ще изчезнат. Демографският облик на Европа се променя; днес живеем по-дълго и в по-добро здраве благодарение на напредъка в медицината и общественото здраве.
Тези промени, възможности и предизвикателства засягат всички държави и всички европейци. Разумно е те да бъдат посрещнати с общи усилия, а по промяната да се работи проактивно. Европейският стълб на социалните права е нашият отговор на тези основни амбиции. Стълбът е израз на 20 принципа и права, които са от съществено значение за справедливите и добре функциониращи трудови пазари и социални системи в Европа на 21-ви век.
За повече информация
Въпроси и отговори: силна социална Европа за справедливи промени
Информационен документ: силна социална Европа за справедливи промени
Съобщение: силна социална Европа за справедливи промени
Първи етап на консултации със социалните партньори относно справедливи минимални заплати в ЕС