По-строго регламентиране на работата на агенциите за кредитен рейтинг беше обсъдено от ЕП на 15 януари, а днес Парламентът ще гласува официално позицията си по темата. Замислените промени, по които вече е достигнато съгласие със Съвета, целят да намалят предоверяването на инвеститорите на присъжданите от агенциите рейтинги, да увеличат прозрачността и конкуренцията в сектора и да ограничат риска от потенциални конфликти на интереси.
Защо са нужни новите правила?
Дълговата криза в еврозоната показа , че регулаторната рамка за работата на рейтинговите агенции в Европа не е достатъчна. Понижаването на кредитните рейтинги на някои страни доведе до засилване на спекулациите за разпад на еврозоната и повиши цената на финансирането за правителствата, което ги принуди да свият своите разходи и социални програми, а това засегна много граждани.
Цели на законодателния пакет
Предлаганите директива и регламент, по които докладчик на Парламента е Леонардо Доменичи (С&Д, Италия), преследват четири основни цели:
• Намаляване на зависимостта от рейтингите на агенциите - Кредитните институции и инвестиционните компании ще трябва да разработят вътрешни процедури за оценка на кредитния риск, който поемат. Издателите на структурирани финансови инструменти (които продават ценни книжа, обезпечени със слабо ликвидни активи) ще трябва да поръчат присъждането на рейтинг едновременно от две независими агенции и да сменят агенциите на всеки 4 години
• Увеличаване на прозрачността и на честотата на публикуваните рейтинги - Агенциите ще могат да публикуват своите оценки на държавните дългове само в определени периоди от годината. Те ще трябва да обяснят основните фактори, които оказват влияние върху техните оценки, и няма да имат право да отправят изрични препоръки за политиките на държавите-членки.
• Премахване на потенциални конфликти на интереси - Дяловите участия на рейтингови агенции в оценявани от тях дружества ще бъдат ограничени. Собствениците на повече от 10% от капитала на рейтинговите агенции няма да имат право да държат 10% или повече от капитала на оценявано дружество. Собствениците на повече от 5% от капитала на рейтингова агенция няма да имат право на собственост върху друга несвързана рейтингова агенция.
• Носене на повече отговорност от рейтинговите агенции - Инвеститорите и издателите на дългови инструменти ще имат право да предявяват искове за щети, ако рейтингите са необосновани или увреждат интересите им.
Новите правила ще важат за всички рейтингови агенции, работещи в ЕС.
Инфографика: Какво представлят агенциите за кредитен рейтинг?