Европейската комисия предложи на Съвета на министрите на ЕС да разреши на държавите от Съюза да ратифицират новия протокол към Конвенцията за премахване на принудителния труд на Международната организация на труда (МОТ). Протоколът и придружаващата го препоръка бяха приети на 103-тото заседание на Международната конференция по труда през юни (IP/14/669) Държавите, които ратифицират протокола на МОТ, приемат да предотвратяват използването на принудителен труд, особено в контекста на трафика на хора, за да се подобри защитата на пострадалите и да се предостави достъп до обезщетения. С протокола се подобрява също така международното сътрудничество в борбата с принудителния труд.
От държавите, които ратифицират Конвенцията на МОТ, се изисква да разработят национална политика и план за действие за премахване на принудителния труд, като се консултират с работниците и организациите на работодатели. Държавите трябва да предприемат мерки за предотвратяване на принудителния труд, включително чрез информиране на уязвимите хора и чрез осигуряване на защита от възможни измамни практики за наемане на работа.
С Конвенцията се въвежда задължение за идентифициране, освобождаване, защита, възстановяване и рехабилитация на пострадалите от принудителен труд. От ратифициращите държави се изисква също така да осигуряват достъп до средства за правна защита, включително обезщетения, на всички пострадали и да гарантират, че компетентните органи имат право да не ги наказват за незаконни дейности, които са били принудени да извършват.
Контекст
Според изчисления на МОТ над 21 милиона души по света днес са жертва на принудителен или задължителен труд, който генерира 150 милиарда щатски долара незаконни печалби годишно.
ЕС е поел ангажимент да защитава правата на човека и достойния труд и да работи за премахване на трафика на хора, както във вътрешен план, така и във външните си отношения. Всички държави от ЕС са ратифицирали основните трудови стандарти, включително Конвенцията на МОТ за премахване на принудителния труд. Разпоредбите на новия протокол към тази конвенция са подобни на принципите, залегнали в законодателството и политиките на Съюза.
Държавите членки имат нужда от разрешение от Съвета на ЕС, за да ратифицират протокола, тъй като части от него попадат в сферата на компетентност на ЕС. От друга страна самият Съюз не може да ратифицира инструментите на МОТ, тъй като само държави могат да бъдат страни по тях.
За повече информация: