Брой 73 (583), 16-04-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейският парламент настоява за задължително поставяне на етикет „Произведено в“


Етикетът „Произведено в“ трябва да бъде задължителен за нехранителни стоки, които се продават на територията на ЕС, реши Европейският парламент във вторник. Депутатите одобриха плановете за затягане на изискванията за безопасност на продуктите, както и на правилата за надзор на пазара, и приеха мерки за повишаване на защитата на потребителите в ЕС. ЕП настоява за по-сериозни санкции за фирмите, които продават несъответстващи на изискванията или потенциално опасни продукти.

Задължителното поставяне на етикет „Произведено в“ ще подобри възможността за проследяване на продуктите и по този начин ще подобри и защитата на потребителите, заявиха членовете на Европейския парламент. Те подкрепиха предложението на Европейската комисия задължителното обозначаване на страната на произход за нехранителните продукти да замени сегашната доброволна система. Около 10% от стоките, попаднали в системата за ранно предупреждение за опасни нехранителни стоки на ЕС — RAPEX, не могат да бъдат проследени обратно до производителя.

„С тези промени ще се подобри значително прозрачността във веригата за доставка на продукти и това е добре за потребителите“, заяви докладчикът на Европейския парламент относно безопасността на продуктите Кристел Шалдемозе (С&Д, Дания). Тя изрази дълбокото си съжаление, че заради различия във вижданията, държавите членки не успяха да се обединят около обща позиция по този въпрос. По този начин те блокираха преговорите по регламента като цяло — ситуация, която е в ущърбна безопасността на потребителите в Европа.

Обозначаване на страната на произход

Етикетирането с „Произведено в“ трябва да се прилага за почти всички продукти, продавани на вътрешния пазар, с изключение на лекарствата, реши ЕП. Съгласно предложените текстове производителите от ЕС ще могат да избират дали да слагат „Произведено в ЕС“ върху етикета или да поставят името на страната си.

За стоки, произведени на повече от едно място, „страната на произход“ би следвало да бъде тази, в която стоките претърпяват „последната съществена, икономически обоснована преработка“, която води до създаването на „нов продукт“ или представлява „важен етап от производството“ (както е определено в митническия кодекс на Общността).

По-сериозни санкции за фирмите, нарушили правилата

Членовете на ЕП искат да се налагат санкции, които да бъдат „съизмерими и с възпиращ ефект“ и които да бъдат съобразени с тежестта, продължителността и умишления или повтарящия се характер на нарушението, както и с размера на фирмата, която го е извършила.

Членовете на ЕП предлагат Европейската комисия да създаде в ЕС публичен черен списък на фирми, за които „многократно е установено, че умишлено са нарушили“ правилата за безопасност на ЕС. Депутатите настояват да бъде създадена и общоевропейска база данни за продукти, създали неудобства и проблеми на потребителите.

„Новите законодателни текстове са важна стъпка към постигането на по‑добър, по‑координиран и основан на оценката на риска общоевропейски надзор на пазара. По‑добър надзор означава и по‑безопасни продукти за европейските граждани“, заяви докладчикът на Европейския парламент относно регламента за надзор на пазара Сирпа Пиетикяйнен (ЕНП, Финландия).

Следващи стъпки

Европейският парламент прие на първо четене тези текстове, за да гарантира, че извършеното по време на настоящия мандат ще може да бъде продължено от новия състав на Парламента и да бъде използвано за основа за бъдещи преговори с държавите членки.

НОВИНИ ОТ БТПП
Развитие на клъстерите и начини за насърчаване на износа по примера на Белгия
Държавата и публично-частното партньорство са изиграли основна роля в процеса на създаването на клъстерите в Белгия Още
Среща с новоназначения посланик на България в Индия
Посланик Петко Дойков отговаря и за страните в региона - Бангладеш, Непал, Шри Ланка и Малдивските острови Още
Брокерско събитие за разширяване на бизнес възможности в минната индустрия
11-12 юни 2014 г., Шелефтео, Швеция Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Възможностите за бизнес с Иран бяха представени в ТПП - Стара Загора
С ирански фирми се търгува лесно и коректно, но в началото е изграждането на доверие към партньора, заявиха от ИББА Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
АБТТА участва в Международна туристическа борса „Културен туризъм 2014”
Популяризиране на България като уникална, автентична, разпознаваема и предпочитана международна дестинация - в центъра на дискусиите Още
СТРАТЕГИЧЕСКИ ДОКУМЕНТИ
Правителството прие Конвергентната програма на България за периода 2014-2017 г.
Ефективно насочване на публичните разходи към ускоряващи икономическия растеж дейности е философията на програмата Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Публични консултации по проекта на Оперативна програма „УРБАКТ ІІІ“ 2014 – 2020 г.
Допустими партньори в проекти по оперативната програма са градове (общини), сдружения и местни агенции Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейският парламент настоява за задължително поставяне на етикет „Произведено в“
Задължителното обозначаване на страната на произход за нехранителните продукти да замени сегашната доброволна система Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Конференция "Сътрудничество между ИКТ бизнеса и държавата за успешен ИКТ износ"
22 април от 16:00 часа в София Хотел Балкан (Шератон) Още