Брой 9 (519), 14-01-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

ЕК публикува ръководство за прилагането на критериите за обичайно пребиваване в областта на социалната сигурност


Европейската комисия публикува практически наръчник за критериите за обичайно пребиваване, който да подпомогне държавите членки в прилагането на правилата на ЕС за координация на социалната сигурност за европейските граждани, които са се преместили в друга държава членка. Новият наръчник дава повече яснота за критериите на ЕС за обичайно пребиваване и ще улесни прилагането им на практика от компетентните органи на държавите членки.

В изготвения съвместно с държавите членки наръчник се изясняват понятията „обичайно пребиваване“, „временно пребиваване“ и „престой“. Тези определения, посочени в законодателството на ЕС (Регламент (ЕО) № 883/2004, последно изменен с Регламент (ЕО) № 465/2012), са необходими, за да се установи коя държава членка е отговорна за предоставянето на обезщетения по социалноосигурителни схеми на граждани на ЕС, които пребивават в различни държави членки. Съгласно правото на ЕС може да има само едно обичайно място на пребиваване и съответно само една държава членка, която отговаря за плащанията на обезщетения по социалноосигурителните схеми, отпускани по местожителство.

Заетите и самостоятелно заетите лица отговарят на условията за социална сигурност в държавата по месторабота, а неактивните (напр. пенсионери, студенти) — в държавата членка по обичайно пребиваване. Определянето на държавата членка по обичайно пребиваване на лицата е важно и по отношение на лицата, които работят в повече от една държава членка.

В наръчника се разглеждат специфичните критерии, които трябва да бъдат взети под внимание, за да се определи мястото на обичайно пребиваване на дадено лице, като например:

  • семейното положение и роднинските връзки на лицето;
  • продължителността и непрекъснатото пребиваване в съответната държава членка;
  • състоянието на трудова заетост (по-специално мястото, където обичайно се упражнява съответната дейност, постоянният ѝ характер, както и продължителността на договора за работа);
  • упражняването на неплатена дейност;
  • в случай на студенти — източникът на доходите им;
  • доколко постоянно е жилищното положение на лицето;
  • държавата членка, в която лицето плаща данъци;
  • причини за преместването;
  • намеренията на лицето въз основа на всички обстоятелства и подкрепени с конкретни доказателства.

При необходимост могат да се вземат предвид и други факти.

Наръчникът предоставя също така конкретни примери и насоки за случаите, в които е трудно определянето на мястото на пребиваване — например при погранични, сезонни или командировани работници, студенти, пенсионери, както и при неактивни хора, за които е характерна голяма мобилност.

Например, ако гражданин на Обединеното кралство се пенсионира в Португалия и прекарва по-голямата част от времето си там, мястото му на обичайно пребиваване става Португалия, независимо дали все още притежава жилище в Обединеното кралство и поддържа културни и икономически връзки с родината си.

Новият наръчник е част от по-подробно ръководство, което има за цел да помогне на институциите, работодателите и гражданите, когато се налага да решат законодателството на коя държава е приложимо за дадена ситуация. В ръководството се изясняват също така правилата, които се прилагат за командированите работници и за хората, работещи в две или повече държави членки, включително правилата, приложими по отношение на транспортните работници, и по-специално на членовете на полетните и кабинните екипажи.

За повече информация: Наръчник за критериите за обичайно пребиваване

НОВИНИ ОТ БТПП
Среща с евродепутата Метин Казак
Договорено е организиране на дискусия относно Споразумението за трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство между ЕС и САЩ Още
Привличането на чуждестранни партньори остава важен приоритет за българските фирми
Експорт и инвестиции - движещи фактори за растежа Още
Предстои информационна среща за разясняване тръжните процедури към ООН
Ще бъдат представени правилата за възлагане на обществени поръчки за доставка на стоки и услуги за нуждите на ООН, включително за операциите по поддържане на мира Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покана от Френско-българската търговска камара за участие в бизнес форум „Франция - Югоизточна Европа”
Букурещ, 11 и 12 февруари 2014 Още
Курсове по италиански език 2014
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферта от Габинвест ЕООД - немска дъщерна фирма на L&O HUNTING GROUP GmbH
ПАЗАР НА ТРУДА
Близо 250 хиляди безработни са започнали работа през 2013 година
Агенцията по заетостта отчита стабилизация на пазара на труда Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
Декларацията с баркод сама смята дължимия данък
Избягват се технически грешки, тъй като дължимия данък се изчислява автоматично след попълване на приложенията за различните видове доход Още
Становище на НАП относно размера на осигурителния доход и промени в КСО
Измененията и допълненията са в сила от 1 януари 2014 Още
НОИ: Средният осигурителен доход за страната за месец ноември 2013 г. е 661 лв.
За периода от 01.12.2012 г. до 30.11.2013 г. стойността му е 646 лв. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
ЕК публикува ръководство за прилагането на критериите за обичайно пребиваване в областта на социалната сигурност
Изясняват се понятията „обичайно пребиваване“, „временно пребиваване“ и „престой“ Още