Европейският комисар по действията за климата Кони Хедегор поставя началото на серия публични прояви за ангажиране на европейските граждани в дебата за изменението на климата и за насърчаване на индивидуалните действия за борба с него.
През следващите два месеца комисар Хедегор ще проведе диалози с граждани, предприятия и организации в пет страни от Източна и Южна Европа, посветени на начините за ускоряване на действията за борба с изменението на климата.
Страните, обхванати от инициативата, са Португалия и Италия в Южна Европа и Полша, България и Литва в Източна Европа. Обществената загриженост за изменението на климата в тези държави расте и потенциалът за намаляване на емисиите чрез лични усилия е по-висок от този в други европейски страни. Проучвания на Евробарометър показват, че в Полша, България, Литва и Италия има голям потенциал за засилване на личните действия за климата.
Диалозите са част от общоевропейската информационна кампания на Комисията „Свят, който харесваш. С климат, който харесваш“. Кампанията е вдъхновена от огромния, нереализиран потенциал за намаляване на емисиите на CO2 чрез промяна на поведението. Според изследвания, извършени за Комисията, ако всички европейци започнат да се хранят здравословно и променят навиците си в областта на транспорта и отоплението, ЕС може да намали емисиите с 8-9 процента до 2020 г. – количество еквивалентно на половината от емисиите на Полша за 2010 г.
Петте предстоящи национални прояви ще бъдат на различни теми, но ще съчетават дебати между обществеността, политиците и частния сектор с развлекателни елементи като модно ревю на екологосъобразни дрехи, колоездачна обиколка, фотоизложби на успешни нисковъглеродни проекти и артистични представления. Много от над 160-те партньори на кампанията ще подкрепят и ще участват пряко в проявите.
Преди всяка проява гражданите ще могат да изкажат своите мнения и да разговарят онлайн с комисаря по Twitter или Facebook.
В България събитието ще бъде на 28 май в София под мотото „Визии за свят, който харесвате: Изграждане на нисковъглеродно общество в България”.
Подробности за програмата тук