Търговската политика на ЕС
Единната европейска търговска политика осигурява на страните в ЕС силна преговорна позиция в отношенията с други страни и в международни институции като Световната търговска организация (СТО).
Търговската политика на ЕС разчита на три основни инструмента:
• Търговски споразумения със страните извън ЕС за отварянето на достъпа до нови пазари и разширяване на възможностите пред европейските компании;
• Законодателни мерки, които защитават производителите в ЕС от нелоялна конкуренция (например, правила срещу вноса на стоки на дъмпингови цени);
• Членство на ЕС в СТО, която определя правилата за международна търговия. Страните в ЕС също са членки на организацията, но Европейската комисия преговаря от тяхно име.
Европейският парламент взема решения относно търговията и инвестициите заедно със Съвета, който представлява държавите членки. Парламентът трябва да даде одобрението си за всяко споразумение за международна търговия, преди то да може да влезе в сила. Депутатите често приемат резолюции, за да изразяват становище по текущи преговори.
Ползите за ЕС от глобализацията
Европейският съюз е един от най-влиятелните фактори в международната търговия наред с Китай и САЩ, като износът от ЕС е около 15% от световния износ.
Над 36 милиона работни места в ЕС зависят от износа извън границите на блока.
Международната търговия засилва конкуренцията, а това носи на потребителите по-ниски цени и по-голям избор. Ползите от търговията за потребителите в ЕС се оценяват на около 600 евро на човек годишно.
Научете повече за ползите в Европа от глобализацията.
Ограничаване на отрицателните ефекти върху заетостта
Глобализацията също така поражда предизвикателства, свързани с преместване на бизнеса в други страни и загуба на работни места.
Сред най-уязвимите в ЕС са секторите на текстила и облеклото, обувната и кожната промишлености, металургията и металообработването и обработващите индустрии, в които има голям брой ниско платени работни места.
За да ограничи отрицателният ефект от глобализацията, ЕС създаде през 2006 г. Европейски фонд за приспособяване към глобализацията. Целта на този фонд е да оказва помощ на работници, които са били уволнени вследствие на преместване или закриване на голям бизнес.
Фондът покрива до 60% от социалните разходи за преквалификация и намиране на работа на уволнените служители или за започването от тях на бизнес.
Защита на човешките права чрез търговски отношения
Европейският съюз може да повлияе на отношението на други държави към правата на човека чрез сключването на преференциални споразумения с онези, които иска да поощри, и с налагането на ограничения в други случаи.
ЕС например е взел мерки за забрана на вноса на минерали от конфликтни зони и износа на стоки и услуги, които могат да бъдат използвани за изтезания, екзекуции или нарушения на правата на човека.
През 2017 г. Парламентът предложи правила на ЕС, които да задължат доставчиците на текстил и облекла да следят за правата на работниците в индустрията. През 2016 г. депутатите обърнаха внимание на проблема с детския труд и предложиха да се дадат преференции на страните, които отговарят на стандартите в тази област.