Европейският парламент даде своето одобрение на 12 септември за изграждането на система на банков надзор на европейско ниво, която ще постави от септември 2014 г. 150 от най-големите банки в ЕС под прякото наблюдение на Европейската централна банка.
Депутатите укрепиха прозрачността и отчетността на системата и възложиха на Европейския банков орган да разработи надзорни практики, които надзорните институции в отделните страни ще трябва да спазват.
Системата на банков надзор ще бъде задължителна за всички страни-членки на еврозоната и ще бъде отворена за всички останали страни от Европейския съюз.
©Belga/DPA/AFP/B.Roessler
Депутатите в ЕП направиха важен принос към правилата с настояването си за такъв модел на вземане на решения, който ще позволи на страните извън еврозоната да участват като равностойни партньори.
Прозрачността и отчетността – основни опасения
Въпреки че споразумение за изграждането на системата беше постигнато със страните-членки още през април, ЕП и ЕЦБ трябваше да уредят въпроса как да се гарантират демократичната отчетност и прозрачността на надзорните функции на ЕЦБ. Новата система води до прехвърлянето на съществени надзорни правомощия от национално на европейско ниво. Затова депутати от Европейския и националните парламенти настояваха, че подобно прехвърляне на правомощия изисква установяването на съизмеримо ниво на демократичен контрол върху новия надзорен орган.
Съгласно законодателните текстове и свързаното с тях междуинституционално споразумение между ЕП и ЕЦБ, Европейският парламент ще има широк достъп до информация. Това включва получаването на „пълен и смислен протокол [от заседанията на надзорния съвет], който позволява разбирането на водената дискусия, включително анотиран списък на решенията“. Председателят на надзорния съвет ще трябва да се явява на редовни изслушвания в Парламента.