Брой 48 (558), 12-03-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейската комисия представя рамка, за да гарантира върховенството на закона в Европейския съюз


Европейската комисия прие нова рамка за справяне със системните заплахи за върховенството на закона във всичките 28 държави — членки на ЕС. Комисията поема тази инициатива, след като колегиумът на комисарите проведе два ориентационни дебата относно върховенството на закона (на 28 август 2013 г. и на 25 февруари 2014 г.), в резултат на което се стигна до заключението, че е нужно да се разработи инструмент на равнище ЕС за справяне със системните заплахи за върховенството на закона. Новата рамка за върховенството на закона ще допълва процедурите за нарушение на правото на ЕС и т.нар. „процедура по член 7“ от Договора от Лисабон, при която в най-тежкия случай може да се стигне до суспендиране на правото на глас на държава членка, която извършва „сериозно и трайно нарушение“ на ценностите на ЕС. С новата рамка се създава инструмент за ранно предупреждение, който позволява на Комисията да започне диалог със съответната държава членка, за да се предотврати ескалация на системните заплахи за върховенството на закона. Ако не се намери решение при тази нова рамка на ЕС в областта на върховенството на закона, член 7 продължава да бъде последното средство за разрешаване на криза и за осигуряване на спазването на ценностите на Европейския съюз. С новата рамка не се дават или изискват нови правомощия за Комисията, с нея се прави по-прозрачен начинът, по който Комисията изпълнява своята роля съгласно Договорите.

Основните характеристики на новата рамка за върховенството на закона

Новата рамка се основава изцяло на сегашните Договори на ЕС и допълва съществуващите инструменти, а именно процедурата по член 7 и процедурата за нарушение на Комисията. Разбира се, това не изключва бъдещо развитие на Договорите в тази област.

Рамката е насочена върху върховенството на закона. Върховенството на закона е основата на всички ценности, на които е изграден Съюзът. Като се гарантира спазването на върховенството на закона, се защитават всички други основни ценности. Комисията приема широко определение на върховенството на закона, като се основава на принципите, установени в съдебната практика на Съда на Европейския съюз и на Европейския съд по правата на човека. В основата си това означава система, при която законите се прилагат и изпълняват.

Рамката може да бъде активирана в ситуации, при които съществува системен срив, засягащ целостта, стабилността и доброто функциониране на институциите и механизмите, установени на национално равнище, за да се осигури върховенството на закона. Рамката на ЕС не е създадена, за да се занимава с отделни ситуации или изолирани случаи на нарушаване на основните права или на съдебни грешки.

Равенството на държавите членки: Рамката ще се прилага по един и същ начин във всички държави членки и ще функционира въз основа на същите показатели за това какво се счита за системна заплаха за върховенството на закона.

Чрез рамката на ЕС се създава инструмент за ранно предупреждение за справяне със заплахи за върховенството на закона, позволяващ на Комисията да започне диалог със съответната държава членка, за да се намерят решения, преди да се използват съществуващите правни механизми, определени в член 7 от Договора.

Европейската комисия играе централна роля при тази нова рамка за върховенството на закона като независим пазител на ценностите на Съюза. Тя може да използва експертния опит на други институции на ЕС и на международни организации (особено Европейския парламент, Съвета, Агенцията за основните права, Съвета на Европа, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа [ОССЕ] и т.н.).

Триетапен процес

Целта на рамката е да позволи на Комисията да намери решение със съответната държава членка, за да се предотврати появата на системна заплаха за върховенството на закона, която би могла да прерасне в „очевиден риск от тежко нарушение“, водещ евентуално до използването на член 7 от Договора за Европейския съюз (ДЕС). Ако има ясни признаци на системна заплаха за върховенството на закона в дадена държава членка, Комисията може да стартира „процедура преди член 7“ чрез започване на диалог с тази държава членка. Процесът се състои от три етапа (вж. графикатапо-долу):

  • Оценка на Комисията: Комисията ще събере и проучи цялата необходима информация и ще прецени дали са налице ясни признаци за системна заплаха за върховенството на закона. Ако в резултат на това Комисията счита, че действително има ситуация на системна заплаха за върховенството на закона, тя ще започне диалог със съответната държава членка, като изпрати „становището си относно върховенството на закона“, което ще бъде предупреждение за държавата членка, и като обоснове опасенията си. По този начин държавата членка ще получи възможност да отговори.
  • Препоръка на Комисията: На втори етап, ако междувременно въпросът не е вече решен по задоволителен начин, Комисията ще изготви „препоръка относно върховенството на закона“, адресирана до държавата членка. Тя ще препоръча държавата членка да реши набелязаните проблеми в определен срок и да информира Комисията за предприетите стъпки за тази цел. Комисията ще оповести препоръката си.
  • Последващи действия във връзка с препоръката на Комисията: На трети етап Комисията ще наблюдава предприетите от държавата членка действия по препоръката. Ако в определения срок държавата членка не е предприела задоволителни действия, Комисията може да използва един от механизмите, установени в член 7 от ДЕС.

Целият процес се основава на непрекъснат диалог между Комисията и съответната държава членка. Комисията ще информира редовно и подробно Европейския парламент и Съвета.

НОВИНИ ОТ БТПП
От облекчени административни процедури се нуждае малкият и фамилният бизнес
За това настоява новосформираният Съюз на малките и фамилни производители в България Още
В БТПП представиха приоритетите на програма "Европа за гражданите" за 2014 година
"Европа за гражданите" и през новия програмен период 2014-2020 г. ще продължи да създава условия за обединяване на хората от Европа и за повишаване на усещането за европейска идентичност Още
ДИАЛОГ С БИЗНЕСА
МИЕ откри гореща линия за съдействие при затруднения на българския бизнес във връзка със ситуацията в Украйна
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Делови форум „Българо-турският бизнес: добри практики, възможности и перспективи”
3-4 април 2014, Гранд Хотел “Приморец”, гр. Бургас Още
Търговски мисии в Турция
Ще бъдат посетени изложения в Истанбул и Бурса Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Катар може да бъде първата страна в реализацията на коридор за пренос на газ Юг-Север
Български строителни фирми имат потенциал да участват в изграждането на мащабни проекти в транспортната и енергийната инфраструктура на територията на Катар Още
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
Санкции за над 8,5 млн. лв. е наложила КЗК през 2013 г.
Върховният административен съд е потвърдил 82% от постановените актове на Комисията, 13% са върнати за преразглеждане, а 5% са отменени Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия представя рамка, за да гарантира върховенството на закона в Европейския съюз
Тази стъпка е обусловена от необходимостта Комисията да се намесва на ранен етап и по прозрачен начин в случай на сериозни и системни заплахи за върховенството на закона в някоя държава членка Още