Закон, забраняващ използването на токсичното вещество кадмий в преносимите батерии и акумулатори на безжичните електрически инструменти, като бормашини, отвертки и триони, бе гласуван в четвъртък. Забрана, която има одобрението на Съвета, ще влезе в сила на 31 декември 2016 година. Членовете на ЕП добавиха и клауза за забрана на използването на живак в батериите тип „копче“ от есента на 2015 година.
"Убеден съм, че приетите мерки ще се подобрят съществуващото законодателство чрез запълване на празноти в директивата. Целта на това законодателство е да се даде възможност за по‑евтин преход за всички по веригата и да се осигури по-добра защита за околната среда и човешкото здраве“, заяви докладчикът Владко Тодоров Панайотов (АЛДЕ, България). „Вярвам, че това споразумение изпраща силно послание към всички (...) Тази промяна ще позволи на Европа да направи иновации в областта на батериите, материалите и рециклирането“, добави той. Докладът бе приет с 578 гласа „за“:, 17 „против“ и 5 въздържали се.
Парламентът добави забраната на живак за батериите тип „копче“ (които се използват в часовници, играчки и дистанционни управления), за да помогне за намаляване на риска от замърсяване на околната среда. Тези батерии излизат лесно от схемите за разделно събиране на отпадъци, като по този начин се увеличава риска те да замърсят околната среда.
Новите правила ще позволят съществуващите батерии и акумулатори да бъдат продавани до изчерпване на количествата. Производителите ще трябва да изработват уредите, така че да се гарантира, че използваните батерии и акумулатори могат да бъдат лесно отстранени, в най‑лошия случай — от специалист.
Когато забраната влезе в сила, използването на никел-кадмиеви (NiCd) батерии ще бъде позволено само в системите за извънредни ситуации и осветление, като например аларми, и в медицинското оборудване. При останалите уреди, те ще бъдат заместени най-вече от литиево-йонни (Li-Ion) батерии и акумулатори.
Кадмият, който е канцерогенен и токсичен във водна среда, вече е забранен за употреба в бижутата, прътите за запояване и пластмасите, съгласно регламента REACH за химичните вещества.