Брой 198 (203), 11-10-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейската комисия: Индустриалната революция възражда промишлеността в Европа


Европа трябва да възроди значението на промишлеността през XXI век, за да може да осигури устойчив растеж, да разкрие работни места, които предлагат добри условия на труд, и да намери решение на социалните предизвикателства, пред които сме изправени. Предприемането на незабавни действия би трябвало да спомогне за прекъсване на наблюдаваната в момента низходяща тенденция и от сегашните 15,6 % делът на промишлеността в БВП на ЕС да достигне около 20% до 2020 г. За тази цел Комисията предлага редица приоритетни действия за стимулиране на инвестициите в нови технологии, подобряване на условията за бизнес, на достъпа до пазари и до финансиране, особено за МСП, и за гарантиране, че уменията на работната сила отговарят на нуждите на промишлеността.

Промишлеността на Европа е в изгодна за тази роля позиция: Европа е лидер от световна величина в редица стратегически сектори, като например автомобилостроенето, аеронавтиката, инженерните науки, космонавтиката, химическата и фармацевтичната промишленост. Промишлеността продължава да допринася за 4/5 от износа на Европа и за 80 % от износа на Европа и от инвестициите на частния сектор в научноизследователска и развойна дейност. Ако успеем да спечелим отново доверието, а с него да привлечем и нови инвестиции, европейската промишленост може да постигне повече и да възвърне растежа си. Това е основното послание в съобщението, представено вчера 10 октомври в Брюксел от Антонио Таяни — заместник-председател на Европейската комисия. Предложените с това съобщение действия би трябвало да допринесат за намаляване на неравнопоставеността между държавите членки и регионите на ЕС.

На 10 октомври Комисията също така прие два доклада относно конкурентоспособността: новия сравнителен анализ на постиженията в промишлеността на държавите членки, в който се разглеждат пет ключови области: производство и производителност; експортна дейност; иновации и устойчивост; бизнес среда и инфраструктура; и финанси и инвестиции (MEMO/12/760); както и доклада за конкурентоспособността от 2012 г. (MEMO/12/761), в който се прави анализ на основните тенденции в глобализацията през последните 15 години и на свързаните с тях разходи и ползи, както и на предстоящите предизвикателства пред бизнеса в ЕС.

Липсата на доверие води до липса на инвестиции

Несигурността на пазара, финансовите проблеми, липсата на търсене и недостигът на квалифицирана работна ръка доведоха до липса на доверие, което от своя страна предизвика липса на инвестиции и загуба на работни места в промишлеността.

Решена да гарантира необходимото изпълнение на тези действия, Комисията ще наблюдава отблизо набор от ключови променливи величини.

1. Инвестиции
Стойността на брутното капиталообразуване като дял от БВП през 2011 г. беше 18,6 %. Преди настъпването на кризата през 2007 г. този дял беше 21,25 %. Инвестициите, необходими за да се подобри производителността в Европа, през 2015 г. трябва да се изравнят с тези от преди кризата, а до 2020 г. — да надвишат 23 %. Инвестициите в оборудване понастоящем са между 6 и 7 % от БВП. За да се подобри производителността и да бъдат внедрени новите технологии, инвестициите трябва бъдат възобновени, да достигнат равнищата си от преди кризата и да продължат да се увеличават стабилно с над 9 % от БВП до 2020 г.

2. Търговията на вътрешния пазар
Търговията със стоки на вътрешния пазар понастоящем е малко под 21 % от БВП. Когато вътрешният пазар се възстанови, тази стойност трябва да достигне 25 % до 2020 г.

3. Малки и средни предприятия
В съзвучие с амбициите на Комисията, изразени във водещата инициатива Програма в областта на цифровите технологии, до 2015 г. делът на малките предприятия, извършващи електронна търговия, трябва да нарасне до 33 %. Според обзора за 2009 г. делът на МСП, извършващи износ в рамките на вътрешния пазар, е 25%. Средносрочната цел е да има МСП, развиващи дейност както на пазари извън ЕС, така и на вътрешния пазар.

Контекст

Със съобщението на Европейската комисия се дава отговор на важните предизвикателства, пред които е изправена европейската промишленост вследствие на продължаващата и до днес икономическа криза. В него се представят редица приоритетни действия, чиято цел е да подпомогнат възстановяването в краткосрочен и средносрочен план и да гарантират конкурентоспособността и устойчивостта на европейската промишленост в дългосрочен план. Освен това съобщението съдържа преглед на състоянието на промишлеността на ЕС след старта на водещата инициатива на Комисията „Интегрирана индустриална политика за ерата на глобализацията“, приета през октомври 2010 г. в контекста на стратегията „Европа 2020“.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП участва в конференция за реализация на младите на пазара на труда
Предизвикателството да се намали безработицата сред младежите ще бъде адекватно посрещнато само с генерирането на устойчив растеж Още
България и Аржентина не използват пълноценно своя потенциал във взаимната търговия
Перспективни в търговско-икономическите отношения са секторите селско стопанство, хранително-вкусова промишленост, енергетика Още
Нови членове на БТПП
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Международен форум ще представи възможностите на единния пазар пред българските предприемачи
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Правителството прие проекта на държавен Бюджет за 2013 г.
Планираният бюджетен дефицит е 1,3% от прогнозния БВП Още
СОЦИАЛНООСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
Регламентира се зачитането на осигурителен стаж и доход на съпрузите на лицата, упражняващи свободна професия
Определен е доходът, върху който лицата от тази категория следва да внасят законоустановените осигурителни вноски Още
ЗАКОНОПРОЕКТИ
Правителството предлага промени в Закона за автомобилните превози
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия: Индустриалната революция възражда промишлеността в Европа
Комисията предлага редица приоритетни действия за стимулиране на инвестициите в нови технологии, подобряване на условията за бизнес, на достъпа до пазари и до финансиране Още