Днес Комисията изтъкна значението на инвестициите и реформите в научните изследвания и иновациите за икономическото възстановяване на Европейския съюз и направи предложения с цел подпомагане на страните членки да постигнат максимален ефект от бюджетите си в период, когато много от тях все още са изправени пред ограничения на разходите. Увеличаването на инвестициите в научни изследвания и иновации е доказан двигател за растежа, а подобряването на ефективността и качеството на публичните разходи за научни изследвания и иновации също е от голямо значение, ако Европа иска да поддържа или постигне водеща позиция в много области на знанието и в ключови технологии. Комисията обеща да помогне на страните членки в извършването на реформи в областта на научните изследвания и иновациите, които да са съобразени с техните нужди, включително като предоставя политическа подкрепа, данни на световно равнище и примери за добри практики.
В публикуваното днес съобщение се отбелязват три основни области на реформи:
Комисията също така призова страните членки да дадат предимство на научните изследвания и иновациите на фона на възобновяващите се възможности на публичните органи да правят стимулиращи растежа инвестиции. Със сегашното си равнище на разходи за научни изследвания и иновации в публичния и частния сектор — малко над 2% от БВП — ЕС изостава значително от конкурентите си САЩ, Япония и Южна Корея, а много скоро може да бъде изпреварен и от Китай (вж. графиката). Затова повишаването на разходите за научни изследвания и иновации до 3% от БВП остава водеща цел за ЕС, но днешното съобщение показва, че подобряването на качеството на публичните разходи в тази област също е изключително важно, за да се повиши икономическият ефект от инвестициите. В съобщението се изтъква също така необходимостта ЕС да създаде нужните рамкови условия за насърчаване на по-нататъшни инвестиции от европейските компании.
Интензитет на публичните и частните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност през 2012 г. в ЕС и някои други страни
Контекст
Иновациите са изключително важни за икономическия растеж и конкурентоспособността на бизнеса. Те заемат централно място в стратегията „Европа 2020“. Днешните предложения следват тези, които бяха направени в тазгодишните специфични за всяка страна препоръки. В тях на редица страни от ЕС бе препоръчано да реформират политиките си в областта на научните изследвания и иновациите. Днес Комисията публикува и доклад за състоянието на Съюза за иновации, показващ напредъка по отношение на 34 поети ангажимента, както и необходимостта от по-нататъшни усилия.
С бюджета на ЕС за 2014-2020 г. се отбелязва категорична промяна по посока на научните изследвания и иновациите и други стимулиращи растежа области, като бюджетът на новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“ е увеличен с 30% в реално изражение. Очаква се в научни изследвания и иновации и в МСП да бъдат инвестирани още 83 млрд. евро чрез новите европейски структурни и инвестиционни фондове.
Съюз за иновации: http://ec.europa.eu/research/innovation-union/index_en.cfm
„Хоризонт 2020“: http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/