Брой 71 (328), 10-04-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Доклад за напредъка по Стратегията за региона на река Дунав


Две години след началото на Стратегията на Европейския съюз за региона на река Дунав Европейската комисия представи първия доклад за напредъка по нея. В него са разгледани основните резултати при разрешаване на различни проблеми, като се започне от липсващите транспортни връзки и недостатъчната конкурентоспособност и се стигне до замърсяването и престъпността. Макрорегионът на река Дунав включва 14 държави, 8 от които са членки на ЕС. В доклада е разгледано подробно как чрез многобройни общи проекти и инициативи държавите вече са успели да изградят конкретните параметри на сътрудничество.

В доклада на Комисията обаче се призовават правителствата на страните от този регион да изпълнят политическите си ангажименти, като отдадат приоритетно значение на Стратегията във всички съответни сфери на политиката. Също така докладът насърчава 8-те държави — членки на ЕС, както и Хърватия да включат Стратегията в плановете си за следващото поколение от програми по регионалната политика за периода 2014—2020 г.

Акцентите в доклада са поставени върху конкретния напредък по четири основни аспекта от Стратегията: създаване на връзки в региона на река Дунав, опазване на околната среда, постигане на благосъстояние и укрепване на региона на река Дунав.

В доклада се заявява, че Стратегията на ЕС за региона на река Дунав (EUSDR) е била от полза за създаване на изключително важна дългосрочна структура за сътрудничество и е довела до ясен политически ангажимент между партньорите по нея.

В доклада са формулирани ясни препоръки за бъдещето развитие: той призовава държавите — членки на ЕС, да включат Стратегията в новото поколение от програми по регионалната политика за периода 2014 — 2020 г.

Докладът насърчава правителствата да използват наличните източници на финансиране по-ефективно и да ги съчетават: европейските структурни и инвестиционни фондове, „Хоризонт 2020“, „COSME“ и механизма за свързване на Европа.

В доклада се приканват 14-те участващи държави да осигурят на национално ниво структури с необходимите човешки и финансови ресурси, за да се изпълнят приоритетите от Стратегията за региона на река Дунав.

Докладът призовава правителствата от ЕС да работят за изпълнението на целите от Стратегията в рамките на секторните срещи на Съвета на министрите (например министрите от ЕС на транспорта, околната среда, научните изследвания и вътрешните работи).

В доклада са посочени някои нови проекти и е описано подробно как Стратегията дава импулс в разгръщането на съществуващите инициативи чрез сътрудничество и комбинирано използване на различни източници на финансиране. Това допринася за изпълнението на дългосрочната стратегия на ЕС за растеж („Европа 2020“).

Доклад за стратегията на Европейския съюз за региона на река Дунав

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Становище на БТПП по Проекта на Актуализирана стратегия по заетостта 2013 – 2020 г.
Палатата принципно подкрепя Проекта, но счита, че остават нерешени ключови въпроси Още
Активизират се връзките между БТПП и Търговската палата на Осло
Въвеждаща конференция по проект за засилване на административния капацитет на митническата администрация
Събитието е в рамките на инициативата Електронни митници на Европейския съюз Още
Покана за участие в Българо-румънски бизнес форум
Румънските фирми ще представят секторите: компютърни системи и технологии, комуникации, охранителни системи, медицинско оборудване, вагони и влакове Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Възможности за предоставяне на техническа помощ на местните органи на самоуправление по програма "Интелигентна енергия – Европа ІІ"
Финансиране на проекти на местните и/или регионалните публични органи, чрез които да бъдат реализирани дребномащабни инвестиции в устойчиви енергийни обекти Още
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Рекламни възможности в китайските социални мрежи за европейските малки и средни предприятия
РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ, СТРОИТЕЛСТВО
Росен Плевнелиев: Противопоставянето на социалната политика на инвестициите в инфраструктура е неприемливо
Осмото издание на Годишната конференция „Стратегическа инфраструктура България 2013“ се проведе в София Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
Започва проверката на Европейската комисия в българския енергиен сектор
Експерти ще прегледат законодателната рамка и структурните компоненти на българския енергиен сектор Още
ТРУДОВИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
НОИ предлага четири нови електронни услуги
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Доклад за напредъка по Стратегията за региона на река Дунав
След доброто начало сега трябва да се ускорят действията Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Кооперационни борси „ЕС – Турция - Мост без граници”
СЪОБЩЕНИЯ
Актуализирана версия на информационна система Интрастат