Представители на Австрия, България, Хърватия, Гърция, Унгария, Италия, Румъния, Словения и Словакия, както и заместник-председателят на Европейската комисия за енергиен съюз Марош Шефчович и комисарят за енергетика и климатични промени Мигел Ариас Канете проведоха първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа в София. Целта на Групата на високо равнище е да се създаде регионална пътна карта на приоритетната инфраструктура и да ускори нейното прилагане с цел развитие на липсващата инфраструктура и подобряване на сигурността на доставките на газ. Като основен приоритет участниците в Групата на високо равнище очертаха осигуряването на три различни източника на природен газ за Централна Европа.
Навременно изпълнение на инфраструктурата е особено важно с оглед на уязвимото положение на Централна и Югоизточна Европа. Това бе демонстрирано с Европейската стратегия за енергийна сигурност и стрес-тестовете, извършени миналата година. Сигурността на енергийните доставки е един от градивните елементи на проекта за енергиен съюз, приоритет на Европейската комисия.
Групата на високо равнище прие своите задания, които определят специфичния обхват на дейността и структурата на управление. Дискусиите обхванаха външните и вътрешни аспекти на състоянието на доставките в региона като специален акцент се постави върху интерконекторните връзки и на по-доброто използване на вече съществуващата инфраструктура. Допълнителен анализ на експертно равнище ще бъде направен в подгрупи за конкретните инфраструктурни коридори с цел да се идентифицират липсващите връзки и други бариери, възпрепятстващи ефективната интеграция на пазара. Групата на високо равнище се съгласи, че план за действие с конкретни цели, които да ускорят реализацията на определени проекти, ще бъде приет в началото на лятото. Неговото изпълнение ще бъде редовно наблюдавано от Групата на високо равнище като по този начин се създаде политически импулс, който да сложи край на фрагментацията на пазара и да предотврати потенциални кризи с бъдещите доставки.
Независимо, че Групата на високо равнище беше създадена от горепосочените държави-членки, съседни страни също ще участват, за да се осигури регионален подход и извън границите на ЕС. Информация от националните регулаторни органи в областта на енергетиката, Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи, Европейска агенция за сътрудничество на енергийните регулатори , Секретариата на Енергийната общност и организаторите на проекта, както и международните финансови институции ще осигурят основата за солидна оценка.
Групата на високо равнище ще се срещне отново в началото на лятото, за да направи преглед на напредъка, постигнат на експертно ниво и да изработи план за действие.