На първото си заседание за 2013 г. Съветът по европейските въпроси разгледа проекта на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз за 2013 г. Годишната програма се приема в изпълнение на чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България, съгласно който Министерският съвет информира предварително Народното събрание и дава отчет за своите действия, когато участва в разработването и приемането на актове на ЕС. Приоритетните теми и позиции, включени в програмата, са разработени и обсъдени в рамките на координационния механизъм по Постановление № 85 на Министерския съвет от 17 април 2007 г. Този документ съдържа приоритети и общи насоки на българските позиции по стратегически въпроси на Европейския съюз за 2013 г. Програмата се разработва в съответствие с приоритетите на поредната тройка председателства на Съвета на Европейския съюз- ирландско, литовско и гръцко, както и с работната програма на Европейската комисия за 2013 г. Годишната програма е в съответствие с програмата на правителството за европейското развитие на България 2009- 2013 г., както и с Националната програма за развитие: България 2020.
Следвайки дневния ред на Европейската комисия и програмата на председателствата, през 2013 г. в проекта на Годишна програма са включени приоритетни за страната ни теми разпределени в 29 области. Сред тях страната ни извежда следните висoкоприоритетни въпроси:
Многогодишна финансова рамка 2014-2020 г.
България ще положи максимални усилия за постигането в началото на 2013 г. на споразумение по Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2014-2020 г. и финализирането на преговорите с ЕП в посочената област, което ще има решаващо значение за излизането на Европа от икономическата и финансовата криза и стимулирането на развитието на икономиката й в бъдеще. Средствата от бюджета на ЕС в по-голямата си част имат инвестиционен характер и ще съдействат за постигането на най-важните приоритети на ЕС, а именно стабилизирането на икономиката, постигане на икономически растеж и създаването на нови работни места. Постигането на споразумение по МФР 2014-2020 ще позволи и приемане на секторното законодателство и програмирането на нови проекти, което ще даде дългосрочна сигурност за инвеститорите и ще позволи започването на нови инициативи в ключови области.
Кохезионна политика на ЕС 2014- 2020 г.
През 2012 г. Съветът на ЕС постигна принципно предварително съгласие по всички основни въпроси, включени в пакета от законодателни предложения за функционирането на Кохезионната политика през следващия програмен период, с изключение на въпросите, които са част от преговорите по Многогодишната финансова рамка (МФР). През 2013 г. България ще продължи активно да участва в преговорите по законодателните предложения, като отчита стратегическото значение на фондовете на ЕС за социално-икономическото развитие на страната. Окончателното приемане на актовете през следващата година зависи от споразумението, което ще бъде постигнато по МФР и от преговорите с Европейския парламент. Предвид факта, че на национално ниво подготовка за следващия програмен период вече започна, България ще продължи да работи за навременното одобряване на законодателните предложения.
Реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2013 г.
През 2013 г. се очаква обсъждането на законодателните предложения, които ще определят параметрите на Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2014-2020 г., да навлезе във финалната и решителна фаза на преговорите. При дебата за бъдещето на ОСП ще продължим да отстояваме позицията, отразяваща националните приоритети в областта.
Особено важни за България са въпросите за запазване на бюджета на ОСП най-малко на сегашното му равнище, както и гарантирането на равнопоставеност при разпределянето му между държавите членки. ОСП трябва да остане общностна политика, със стабилен бюджет, гарантиращ постигането на целите, заложени в Договора за Европейския съюз.
В процеса на обсъжданията българската страна ще продължи да защитава вижданията си по предложения от ЕК инструментариум на ОСП и ще търси още по-активно подкрепата на други държави членки със сходни позиции.
Присъединяване към Шенген
През 2013 г. България ще продължи да осъществява активни действия с оглед приемането възможно най-скоро на решението за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство и ще работи на политическо и експертно ниво, най-вече за промяна на позицията на държавите-членки, които все още изразяват резерви във връзка с разширяването на Шенгенското пространство.
Разширяване на Европейския съюз
През 2013 г. България ще продължи активното си участие във формулирането на позициите на ЕС в рамките на преговорния процес със страните, преговарящи за членство, съобразно с приетите принципи и условия на политиката на разширяване на ЕС и спецификите на националния интерес.