Всеки европеец използва средно до 200 пластмасови торбички на година, като повечето се хвърлят след еднократна употреба. Частиците, от които те са съставени, се разграждат бавно и могат да замърсят водите или хранителните вериги. За да бъдат намалени рисковете, ЕС се готви да ограничи използването на такива торбички. Евродепутати и Съветът договориха подробностите и на 31 март комисията по околна среда в ЕП гласува по постигнатото споразумение. Пленарният вот се очаква през април.
Съгласно споразумението между Парламента и Съвета, страните от ЕС ще трябва да изберат един от два подхода за ограничаването на употребата им:
1) да намалят броя на използваните леки пластмасови торбички до 90 на човек за година до края на 2019 г. и до 40 до 2025 г.
2) да сложат край на предоставянето на безплатни пластмасови торбички в обектите за продажба до края на 2018 г.
Отражение за околната среда
Всяка година 8 милиарда пластмасови торбички се изхвърлят в ЕС, като те замърсяват сушата и водите. Пластмасовите частици могат да навлязат в животните, а оттам – и в хранителната верига. В океаните се формират огромни острови от пластмасови отпадъци, като най-големият е в Тихия океан.
Биоразградими торбички?
Някои пластмасови материали се наричат „оксо-биоразградими“ от техните производители. В тях са включени добавки, обикновено метални соли, които ускоряват окисляването и разпадането на торбичките на малки частици, които са невидими за човека, но въпреки това замърсяват природата.
Новите правила дават възможност на Комисията да определи правила за етикетирането на такива продукти и да проучи как да се ограничи употребата им.