Европейската комисия предложи нови правила, които да улеснят извършването на трансгранични и сигурни електронни транзакции в Европа. Предложеният съответен регламент ще позволи на гражданите и предприятията да използват средствата, с които разполагат за своята електронна идентификация (e-ID) в собствената си държава за достъп до обществени услуги в други страни на ЕС, където се прилагат такива средства. Предвижда се и създаването на вътрешен пазар за електронни подписи и свързаните с тях трансгранични електронни доверителни услуги, което гарантира, че тези услуги ще бъдат трансгранични на практика и ще имат същия правен статут като традиционните услуги, за които се използва хартиен носител. Това ще даде възможност изцяло да се разгърне основният потенциал на електронните обществени поръчки за намаляване на разходите.
Предложението е съобразено както със съществуващите национални системи за електронна идентификация, така и с предпочитанията на онези държави членки, където няма такива системи. Ще се позволява на страни със системи за електронна идентификация да се присъединят към европейската система или да останат извън нея. След като дадена държава членка заяви желанието си да се присъедини към паневропейската система, тя трябва да предоставя на гражданите на другите участващи в системата държави същия достъп до своите обществени услуги чрез електронна идентификация, с който разполагат собствените й граждани.
Предложеният регламент няма да:
Регламентът ще бъде от полза главно за:
Контекст
И двата елемента на регламента — за електронната идентификация и за електронния подпис — ще създадат предвидима правна среда, позволяваща сигурни и безпроблемни електронни транзакции между предприятията, гражданите и органите от обществения сектор. Това ще увеличи ефективността на обществените и частните електронни услуги, електронния бизнес и електронната търговия в ЕС.
Подходът към електронните подписи, който се основава на сега действащата Директива за електронния подпис (Директива 1999/93/ЕО), хармонизира в известна степен практиките в цяла Европа. Всички страни в ЕС разполагат с правни рамки за електронния подпис, но те се различават и правят невъзможни трансграничните електронни транзакции с национален електронен подпис. Същото се отнася и до доверителните услуги като времево маркиране, електронен печат и доставка, както и за удостоверяването на автентичността на уебсайтове — всички те не са оперативно съвместими на европейско равнище. Затова се предлага новият регламент да съдържа общи правила и практики за тези услуги.
Относно електронната идентификация регламентът осигурява правна сигурност чрез принципа на взаимното признаване и приемане, въз основа на който държавите членки признават националните системи за електронна идентификация, за които Комисията е била официално уведомена. Не е задължително за държавите членки да регистрират националните си системи за електронна идентификация, но Комисията се надява, че много от тях ще изберат да го направят.
Връзка към предложението за регламента
http://ec.europa.eu/information_society/policy/esignature/eu_legislation/regulation/index_en.htm