На 30 март т.г. Европейската комисия започна обществено допитване по осъвременяването на правилата на ЕС в областта на несъстоятелността. Съществуващите правила (Регламентът относно несъстоятелността) датират от 2000 г. и уреждат координацията между няколко страни от ЕС по отношение на фалитите — на дружества и физически лица. Резултатите от допитването ще помогнат да се определи дали и как трябва да се преразгледа сега действащият регламент, за да бъде стимулирана стопанската дейност и да бъде укрепен единният пазар на ЕС. Това е част от усилията на ЕС за запазване на работните места и насърчаване на икономическото възстановяване, за устойчиво развитие и увеличаване на инвестициите, както е посочено в стратегията „Европа 2020“.
Обявяването в несъстоятелност е част от живота в условията на динамична, модерна икономика. Около половината от предприятията оцеляват по-малко от пет години. През 2010 г. общо 220 000 стопански единици в ЕС са били в процес на ликвидация. Това означава, че всеки ден в Европа фалират около 600 дружества. Тази тенденция се запази и през 2011 г. Затова от първостепенна важност е да има съвременно законодателство и ефикасни процедури, с помощта на които предприятията с достатъчен икономически потенциал да могат да преодолеят финансовите трудности и да получат „втори шанс“.
Регламентът относно несъстоятелността от 2000 г. подобри правната сигурност и улесни съдебното сътрудничество при разглеждането на дела по трансгранична несъстоятелност. Въпреки това, след десетгодишно прилагане на регламента, важните изменения в областта на несъстоятелността в отделните национални законодателства и значителните промени в икономическата и политическата среда налагат той да бъде преразгледан.
Комисията се консултира с малки и големи предприятия, самостоятелно заети лица, работещи в сферата на несъстоятелността, съдебни органи, публични органи, кредитори, академични среди и с обществеността като цяло по отношение на опита им в областта на несъстоятелността и по-специално трансграничната несъстоятелност. Техните отговори ще помогнат на Комисията да определи дали и как да бъде подобрена и осъвременена сегашната правна рамка.
Допитването ще продължи до 21 юни 2012 г. на следния адрес: http://ec.europa.eu/justice/newsroom/civil/opinion/120326_en.htm