14 държави от европейския „макрорегион“ на река Дунав участват в тазгодишния Дунавски форум, започнал днес, 28 октомври, в Букурещ. Домакини на проявата са комисарят по въпросите на регионалната политика Йоханес Хаан и министър-председателят на Румъния Виктор Понта. На форума ще бъде обсъдено как стратегията на ЕС за региона на река Дунав да се използва по-добре с цел справяне с някои от най-неотложните предизвикателства пред региона — енергийна сигурност и замърсяване, престъпност, липсващи транспортни връзки, ниска конкурентоспособност, изтичане на мозъци и др.
Министри на външните работи и на регионалното развитие заедно с комисар Хаан ще направят преглед на настоящите постижения и предизвикателства, ще оценят напредъка до момента и ще обсъдят бъдещото изпълнение на стратегията за региона на река Дунав. Българският министър на външните работи Кристиан Вигенин участва в срещата.
Проявата ще се състои, след като неотдавна държавите от ЕС приеха доклада на Комисията за оценка на добавената стойност на макрорегионалните стратегии. В доклада макрорегионалният подход се оценява положително, като се изтъкват стотиците нови проекти, съвместни инициативи и важни мрежи, чрез които държавите от ЕС, както и страни извън Съюза, заедно решават общи проблеми. Също така обаче се напомня на правителствата за необходимостта от по-голяма политическа ангажираност и лидерство и от превръщането на стратегията в приоритет във всички свързани с нея области на политиката.
Дебатът също така съвпада с решаващ етап от преговорите за бъдещите програми за периода 2014 — 2020 г. Разчитам на държавите членки да се погрижат за подходящото включване на стратегията за региона на река Дунав в бъдещите програми в рамките на регионалната политика за 2014 — 2020 г., както и в други европейски, регионални и национални политики, добави комисар Хаан.
Изпълнението на стратегията на ЕС за региона на река Дунав започна през април 2011 г. Тя включва 9 страни от ЕС (Германия, Австрия, Унгария, Чешката република, Словакия, Словения, България, Румъния и Хърватия) и 5 държави извън ЕС (Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова). Стратегията има за цел координация на политиките на Европейския съюз в Дунавския макрорегион, като се основава на идеята, че конкретни региони най-добре могат да се справят с общите предизвикателства — били те екологични, икономически или свързани със сигурността, като действат заедно. Равнопоставеното включване на съседни на ЕС държави в нея приближава в по-голяма степен страните от Западните Балкани, Молдова и регионите на Украйна до Съюза.
Вторият годишен форум в Букурещ „Дунавският регион — по-силни заедно, по-силни в света“ ще събере над 800 представители на частния сектор, регионалните предприятия, гражданското общество, академичната общност и медиите в Дунавския регион, както и множество политици. Проявата ще се състои на 28 — 29 октомври и е организирана съвместно от румънското правителство и Европейската комисия. Домакин на третия годишен форум ще бъде Виена (Австрия) през юни 2014 г.
За повече информация: Стратегия на Европейския съюз за региона на река Дунав