Обществените поръчки са клапанът, който определя каква част от публичните финанси ще влязат в реалната икономика. Затова е важно да имаме ясни и прозрачни правила, при които този процес да функционира. Това заяви заместник министър-председателят Томислав Дончев на ІV-та кръгла маса на тема „Модернизация на обществените поръчки“, организирана от Камарата на строителите в България.
Вицепремиерът Дончев анонсира важни акценти от подготвения проект за нов Закон за обществените поръчки /ЗОП/. Сред тях са пълната електронизация на процеса от обявяване до приключване на процедурите; развитието на инструменти /също електронни/ за оптимизиране на възлагането и редуциране на административната тежест както за възложителите, така и за участниците; въвеждане на Единната декларация за обществени поръчки; вариативност при администриране на откритата процедура, чрез възможност да се обръща редът за разглеждане на предложенията, като първо се отваря цената.
„Новият закон трябва да е напълно съответстващ на директивите, да е устойчив, да позволи по-лесно възлагане с по-малко документи за всички страни, да даде повече възможности за гъвкавост на възложителите, да установи среда за сключване на нови по вид сделки и провеждане на нови процедури“, отбеляза вицепремиерът.
Томислав Дончев насочи вниманието на строителния бранш и към разработения национален ред за възлагане на обществените поръчки под праговете, характеризиращ се с относителна простота, без да са накърнени основните принципи за публичност, прозрачност и конкуренция. В представения проект на ЗОП са заложени и основите за осигуряване на съгласуван предварителен и последваш контрол.
България е поела ангажимент да транспонира новите директиви в сферата на обществените поръчки до април 2016 г., но амбицията на правителството е да е готово няколко месеца по-рано. Дончев информира, че е сформирана работна група по изготвянето на новите текстове в закона, която трябва да приключи до два месеца.
Новият закон трябва да решава и въпроси за поръчките, отдавани без процедура на кооперациите на инвалидите, защото тази практика изкривява пазара, каза още Дончев. В момента те имат право да кандидатстват за всичко, включително и за разработването на нови софтуерни решения. В много от случаите това е техника за избягване на конкурентна процедура и едва ли подпомага хората с увреждания, коментира вицепремиерът.
През последните години над 80% от строителния пазар се обуславя от обществените поръчки, като близо 90% от тях са финансирани от еврофондовете, посочи председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите Светослав Глосов.
В дискусията участие взеха и други представители на правителството - министър на околната среда и водите Ивелина Василева, заместник-министърът на регионалното развитие Деница Николова. В обсъжданията се включи и председателят на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление - Найден Зеленогорски, постоянният представител на Световната банка за България - Антъни Томпсън, Чешката република и Словакия, както и представители на Агенцията по обществените поръчки, Комисията за защита на конкуренцията, Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция.