Назад

Доклад на Световния икономически форум за бъдещето на работните места за 2025 г.


Световният икономически форум публикува вчера, 8 януари,  Доклад за бъдещето на работните места за 2025 г. Документът разкрива, че технологичният напредък, демографските промени, геоикономическите напрежения и икономическият натиск са основните двигатели на промените, влияещи върху индустриите и професиите в световен мащаб.

 Въз основа на данни от над 1000 компании, докладът установява, че липсата на умения продължава да бъде най-значимата бариера пред бизнес трансформацията днес, като почти 40% от уменията, необходими за работата, ще се променят и 63% от работодателите вече го посочват като ключова пречка, пред която са изправени. Очаква се технологичните умения в областта на изкуствения интелект, големите данни и киберсигурността да имат бързо нарастване на търсенето, но човешките умения, като творческо мислене, устойчивост и гъвкавост, ще останат критични. Комбинацията от двата вида умения ще бъде все по-решаваща за бързо променящия се пазар на труда.

Според доклада за бъдещето на работните места за 2025 г. ще има 78 милиона нови възможности за работа до 2030 г., но е необходимо спешно повишаване на уменията, за да се подготви работната сила за тях. Предвижда се променящите се глобални тенденции в технологиите, икономиката, демографията и зеления преход да генерират 170 милиона нови работни места до 2030 г., като същевременно ще изместят 92 милиона други.

Разширяването на дигиталния достъп се очаква да бъде най-трансформиращата тенденция – както сред тенденциите, свързани с технологиите, така и като цяло – като 60% от работодателите очакват това да трансформира бизнеса им до 2030 г. Напредъкът в технологиите, особено в Изкуствения интелект /ИИ/ и обработката на информация (86%); роботиката и автоматизацията (58%); генерирането, съхранението и разпределението на енергия (41%) също се очаква да бъдат трансформиращи. Очаква се тези тенденции да имат различен ефект върху работните места, като стимулират както най-бързо растящите, така и най-бързо намаляващите роли и подхранват търсенето на умения, свързани с технологиите, включително ИИ и големи данни, мрежи и киберсигурност и технологична грамотност, които се очаква да бъдете първите три най-бързо развиващи се умения.

Някои от най-бързо развиващите се работни места са в областта на технологиите, данните и изкуствения интелект. Ролите, свързани с технологиите, са най-бързо растящите работни места в процентно изражение, включително специалисти по големи данни, инженери по финтех, специалисти по изкуствен интелект и машинно обучение и разработчици на софтуер и приложения. Екологични и енергийни преходни роли, включително специалисти по автономни и електрически превозни средства, инженери по околна среда и инженери по възобновяема енергия, също фигурират сред най-бързо развиващите се позиции.

Чиновническите и секретарските позиции – включително касиери и билетни служители, административните асистенти и изпълнителните секретари – се очаква да имат най-голям спад в абсолютни числа. По подобен начин фирмите очакват най-бързо намаляващите длъжности да включват чиновници в пощенска служба, банкови касиери и служители за въвеждане на данни.

Очаква се растеж в абсолютни стойности на базови работни места като земеделски работници, шофьори-доставчици, строителни работници, продавачи и работници в хранително-вкусовата промишленост. Работните места в областта на икономиката на грижите, като медицински сестри, социални работници, консултанти и лични помощници, също се очаква да нараснат значително през следващите пет години, заедно с ролите в образованието като учители в областта на висшето и средно образование.

Най-бързо развиващите се умения до 2030 г. ще включват технологични умения наред с човешки умения, като когнитивни умения и сътрудничество. Спешно са необходими колективни действия в публичния, частния и образователния сектор, за да се преодолеят нарастващите пропуски в уменията.

Пълният текст на доклада на английски език можете да прочетете тук #WEF25.