Последният доклад на Световната банка, наречен „Преглед на публичните финанси в България“, проучва тенденциите в приходите заедно с ефективността и резултатността на фискалните разходи.
От въвеждането на Валутния борд в средата на 1997 г. България се придържа към фискална дисциплина и следва разумна фискална политика. Ниското равнище на публичния дълг бе подкрепено от сравнително ниски фискални дефицити и дори излишъци през някои години. Това помогна на фискалната система да остане сравнително невредима след преживените неотдавна сътресения и осигури достатъчно бюджетно пространство за справяне с възникващите кризи и ограничаване на последиците за икономическата активност, пазара на труда и доходите. Подобно на много страни от ЕС, България влоши фискалната си позиция след епидемията от COVID-19 и последвалата руска инвазия в Украйна, които изискваха мерки за фискална подкрепа с оглед смекчаване на последиците от пандемията и шоковете, свързани с разходите за живот.
В бъдеще страната е изправена пред значителни демографски предизвикателства, което ще изисква увеличаване на публичните разходи в ключови сектори. Публичните финанси на България ще трябва да бъдат изключително стабилни, за да могат да се справят с настъпващото рязко забавяне на растежа и да изпълнят фискалните цели, свързани с присъединяването към еврозоната.
Какво може да се направи и как България може да се възползва максимално от своите публични разходи?
Това бяха водещите въпроси за екип от икономисти на Световната банка, които разгледаха по-отблизо публичните финанси на страната. Докладът „Преглед на публичните финанси в България“ е изготвен в съавторство от Десислава Николова и Колет Мари Уилър с няколко дълбочинни анализа, на които се основават изводите, а именно:
- Оценка отдолу-нагоре на несъответствието в приходите от ДДС в България
- Оценка на въздействието на фискалната политика на България върху благосъстоянието през призмата на детската бедност
- Акцизите върху алкохолни и тютюневи изделия в България – преглед, тенденции и резултати от симулациите за потенциално оптимизиране на нивата на т.нар. здравни данъци
- Оптимизиране на разходите при обществените поръчки в България: Анализ на стратегическото снабдяване
- Разходи за образование и обучение в България
- Оценки на производствения разрив и фискалните мултипликатори.
Натиснете тук, за да прочетете целия доклад