Назад

Дигиталните технологии: новото предизвикателство пред работодателите



В рамките на проект „Дигитално разделение – равнища, актьори, взаимодействия“, финансиран от Фонд научни изследвания към МОН през месец март 2024 г. бе реализирана фокус групова дискусия с представители на малък и среден бизнес от гр. Пазарджик.

По време на срещата с Търговско-промишлена палата Пазарджик бяха обсъдени редица проблеми и предизвикателства, стоящи пред работодателите, свързани с  бързото навлизане на дигиталните технологии в производствените процеси, както и потребността от определени дигитални умения у работниците, с оглед нормалното протичане на работния процес. Всички участници категорично подчертаха, че допълнителното обучение и квалификация са важна част от успеха във време, когато дигиталните технологии навлизат все повече в живота ни и определят възможностите за работа на всеки.

Приоритет, около който се обединиха работодателите бе необходимостта от признаване на допълнителните курсове и обучения чрез сертификати, които да се получават в рамките на концепцията и стратегията за "учене през целия живот". Специално внимание бе обърнато и на това, че е нужно да се предприемат мерки и действия в посока мотивиране на работниците за участие в подобен тип обучения. В тази насока интерес породи и представянето на някои основни резултати от проведено в България по време на Ковид пандемията през 2021 година проучване на Международната програма за социални изследвания.

Според отчетените данни, готовността на анкетираните българи да участват в допълнително обучение зависи изключително силно от това, дали ще доведе до по-високо заплащане- над 80%. Участниците в дискусията се обединиха около схващането, че новите дигитални технологии, макар да съдържат огромен потенциал за постигането на една по-добра конкурентоспособност на конкретните фирми/предприятия, те генерират реални проблеми и социални неравенства от гледна точка на дефицита на работна сила, притежаваща нуждите дигитални умения за нормално протичане на производствените процеси.

Общата атмосфера сред присъстващите на финала на събитието бе по-скоро оптимистична и обнадеждена за бъдещето, но и с ясното съзнание, че дигиталното бъдеще е предизвикателно и е задача не само на работодателя, но и на цялото общество (от индивида до органите за държавно управление) да бъдат полагани непрестанни усилия, за да бъде извлечена максимална обществена полезност от ИКТ, цифровите технологии и ИИ в частност.