Назад

Дигитализация на енергетиката – Потребителите трябва да могат да продължат да избират между цифрови и традиционни, „пред-цифрови“ методи


Неотдавнашното прекъсване на цифровите информационно-комуникационни системи причини хаос за транспорта и бизнеса по целия свят и показа колко е важно да не сме прекалено зависими от технологиите. Предимствата на прехода към цифрова енергия не трябва да засенчват другата страна на монетата: рискове и предизвикателства. Защитата на потребителите и подкрепата на работниците трябва да останат на първо място в дневния ред. Това се казва в становище на Европейския икономически и социален комитет, публикувано вчера, 24 юли.

В становището се посочва още:

„Цифровизацията на енергетиката не означава „само цифрово“. Потребителите трябва да останат основен приоритет и традиционните начини за правене на бизнес трябва да бъдат запазени.

Имайки предвид тази ключова идея, на пленарната сесия през юли ЕИСК прие становище относно цифровизацията на енергетиката: балансиране на възможностите и рисковете за европейските потребители - Energy Digitalisation: Balancing Opportunities and Risks for European Consumers. Това становище е изготвено от Kęstutis Kupšys и посочва, че енергията трябва да остане достъпна, регулируема и лесна за използване от потребителите.

ЕС трябва да постигне напредък в разработването на удобни за потребителя цифрови инструменти, които отговарят на различни нужди и насърчават равния достъп до цифрови енергийни услуги. Потребителите обаче все още трябва да могат да избират цени, договори и клиентски услуги по „пред-цифров“ начин.

„Енергийната цифровизация предлага възможности и предизвикателства. Трябва да работим заедно, за да гарантираме, че цифровият енергиен преход е приобщаващ, сигурен и наистина полезен за всички европейски потребители, превръщайки силните страни във възможности“, каза  Купшис.

За да се наблюдава осъществяването на прехода към цифрова енергия, ЕИСК настоятелно призовава Комисията да увеличи усилията за създаване на експертна група на ЕС за интелигентна енергия. Като представител на организираното гражданско общество в ЕС, Комитетът следва да бъде поканен да се присъедини към работни групи и кръгли маси относно управлението на интелигентни енергийни системи, така че да може да сигнализира за потенциални проблеми и опасения, повдигнати от организации на местно ниво.“.

Пълният текст на становището е достъпен ТУК