Брой 194 (2200), 09-10-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ

Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 - 2027 г.


Като референтен ключов документ от национално значение, проектът на актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 – 2027 г. (НПКНИ) дава насоки и приоритет за развитието на бъдещите и вече изградените инфраструктури от стратегическо значение и тяхното международно включване, както и да създава рамкови условия за единни стандарти за достъп и ползване на инфраструктурите. С приложението й се очаква да се подобри ефективността на системата от научни инфраструктури в страната, да се намали фрагментацията в научните изследвания и да се създадат благоприятни условия за надграждане на квалификацията на младите учени. Предвижда се още увеличаване на участието на българската научна общност и бизнеса в научноизследователска и развойна дейност в различните тематични области на новата Рамкова програма за научни изследвания и инвестиции в иновации „Хоризонт Европа“.

В актуализираната карта са отчетени променените условия и новите възможности в научноизследователската и иновационна екосистема. Общо 50 обекта са обозначени с различни области на въздействие, като енергетика; околна среда и екология; биотехнологии, биомедицина, здраве и храни; физика и инженерни науки; аерокосмическа и отбранителна индустрия; социални и културни иновации, информационни и комуникационни технологии, вкл. и електронна инфраструктура. Всички те са със съответното им приоритизиране на европейско и национално ниво съгласно областите на въздействие на Европейския стратегически форум за научна инфраструктура (ЕСФНИ) и Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС).

Инфраструктурите са групирани като: Международни изследователски инфраструктури; Уникални научни съоръжения; България в паневропейски изследователски инфраструктури като Европейският стратегически форум за научна инфраструктура (ЕСФНИ); Национални научноиновационни комплекси – проекти с ключово значение за развитието на конкурентоспособността на българската икономика и технологична база; Е-инфраструктури. Дигитални, изчислителни и компютърни изследвания (е-изследвания).

Финансовото обезпечаване на НПКНИ предполага ефективно и интегрирано използване на наличните национални и европейски средства. Основното изпълнение на Пътната карта и изграждането на отделните изследователски комплекси ще бъдат обект на постоянен национален и международен мониторинг и оценка. На национално ниво се запазва осъществяването на мониторинга от Постоянния комитет за изпълнение и мониторинг на НПКНИ.

 

Дата на откриване: 8.10.2020 г.
Целева група: Всички заинтересовани
Сфера на действие: Наука и технологии
Дата на приключване: 9.11.2020 г.
НОВИНИ ОТ БТПП
Български и молдовски фирми от различни сектори се запознаха с условията за правене на бизнес в двете страни
Въпреки трудностите има интерес, воля и желание за развитие на икономическите връзки Още
Покана за кръгла маса „Перспективи пред развитието на иновациите в институтите на Селскостопанската академия“
23 октомври 2020 г., от 13,30 часа в БТПП Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
На вниманието на кандидатите по процедура BG16RFOP002-2.073 „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“
Увеличава се бюджетът по процедурата от 173 милиона лева на 225 милиона лева Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Търговията на дребно през август расте на месечна база
Онлайн търговията расте с над 40 на сто Още
ИНВЕСТИЦИИ В БЪЛГАРИЯ
Бош Инженеринг Център София получи сертификат за Инвеститор Клас А
Министърът на икономиката връчи лично сертификата за инвестицията в размер на близо 9 милиона лева Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на актуализирана Национална пътна карта за научна инфраструктура 2020 - 2027 г.
МЗХГ предлага законодателни изменения, които ще стимулират производителите да използват собствени водоизточници за напояване
ФИНАНСИ И ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ
Към края на деветмесечието МФ очаква превишение на приходите над разходите по консолидираната фискална програма в размер на 890,8 млн. лв.
ЕИФ и Райфайзенбанк подписаха гаранционно споразумение за 10 млн. евро в подкрепа на секторите култура и творчество в България