Брой 194 (704), 09-10-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ

Проект на постановление на МС за по-добра координация при управлението на средствата от ЕС


По-добра координация в управлението на средствата от ЕС предвижда проектът за постановление на МС, публикуван за публично обсъждане на портала за обществени консултации www.strategy.bg. Документът е резултат от дейността на работните групи, създадени по инициатива на заместник министър-председателя Илияна Цанова, като в него са отразени предложенията за промени в нормативната база, дискутирани на две кръгли маси, проведени в началото на септември и октомври. В събитията, по покана на вицепремиера Цанова, участваха всички заинтересовани страни в управлението на средствата от ЕС – управляващи и контролни органи, представители на общините, браншови и стопански организации. Обществените консултации са открити до 21 октомври 2014 г.

 Публикуваният проект допълва постановление №70 на Министерския съвет от 2010 г. Той предвижда създаване на Координационен съвет към правителството, който ще го подпомага на експертно равнище като обсъжда текущи въпроси, свързани с управлението на средствата от Европейския съюз. Този формат създава по-добра координация между отделните участници в системата, които ще могат да споделят добри практики помежду си, да съгласуват експертни позиции и да уеднаквяват процедурите, така че да бъдат по-ефективни в работата си. Функционирането на този формат беше препоръчано от участниците в кръглите маси. От дискусиите стана ясно, че има необходимост от подобряване на комуникацията на всички нива, така че всеки да може да се ползва от опита на другите, както и да се търси съгласие при спорни въпроси.

Председател на съвета е заместник министър-председателят по управление на средствата от ЕС, а в състава му се предвижда да бъдат включени представители на управляващите органи, одитния орган, сертифициращия орган, Агенцията по обществени поръчки, Агенцията за държавна финансова инспекция и Националното сдружение на общините в Република България. Представители на Сметната палата и на браншовите и работодателските организации ще участват като наблюдатели.

Постановлението предвижда създаването и на Съвет по финансови корекции. Той ще играе ролята на медиатор при спорове между бенефициенти и управляващи органи, като ще се стреми да сближава позициите и да решава конкретните казуси, така че да не се стига до съдебна процедура.

Съветът ще подпомага правителството в координацията на процеса по определяне и извършване на финансови корекции във връзка с нарушения, установени при обществени поръчки и договори по проекти, съфинансирани със средства от Европейския съюз. В този формат ще се разглеждат конкретни случаи, свързани с определянето и извършването на финансовите корекции, и ще се дават становища по тях. Целта е бъде постигната по-добра координация между контролните органи и уеднаквяване на практиката им по прилагане на финансовите корекции, което ще създаде по-добра среда за реализиране на проектите. Председател на Съвета по финансови корекции е заместник министър-председателят по управление на средствата от Европейския съюз. В състава му влизат представители на управляващите органи, Агенцията по обществени поръчки и Агенцията за държавна финансова инспекция. При необходимост дейността му ще бъде подпомагана от външни експерти.

В края на миналата седмица за публично обсъждане беше публикуван и проект на постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Методология за определяне на финансови корекции – текстът е на www.strategy.bg и www.eufunds.bg. Документът обобщава резултатите от дейността на работните групи. Определени са основните принципи за установяване на случаите на налагане на финансови корекции, които не следва да бъдат за сметка на бенефициентите:

- бенефициентът е спазил изцяло разпоредбите на приложимото законодателството;

- за установеното от управляващ орган или от изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС” нарушение е постановено решение на КЗК или ВАС, с което бенефициентът се е съобразил;

- в обявлението или документацията са заложени изисквания или критерии за оценка, които са били предмет на контрол от страна на КЗК и ВАС.

Добави коментар

НОВИНИ ОТ БТПП
Планират се съвместни инициативи за насърчаване на предприемаческите връзки между България и Великобритания
По линия на партньорството между БТПП и Държавната организация за търговия и инвестиции на Великобритания (UKTI) Още
Покана за участие в търговско изложение „ДОВЕРЕТЕ СЕ НА БЪЛГАРСКОТО”
1 - 9 ноември 2014г., Национален дворец на културата - София Още
Нови членове на Палатата
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Търговско-промишлена палата – Търговище представи 54 строителни компании на он-лайн търговско изложение “Build e-EXPO”
Предстоят още виртуални събития за секторите хранително-вкусова промишленост и индустриални машини Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на постановление на МС за по-добра координация при управлението на средствата от ЕС
Подобряване комуникацията на всички нива, така че всеки да може да се ползва от опита на другите, както и да се търси съгласие при спорни въпроси Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Фонд „Земеделие” приема заявки за плащане по схемата за компенсации на засегнатите от руското ембарго производители
Документите се подават в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по адрес на регистрация на физическите лица или по адрес на управление на юридическите лица Още
Публикувани са изменения в насоките и изискванията за кандидатстване по "Младежка заетост" и „По-близо до работа”
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
Позиция на КЗК по Бялата книга на европейската комисия за промени в регламента за сливанията
Бялата книга въвежда определението „съществена за конкуренцията връзка“ и кумулативните критерии, на които трябва да отговарят сделките по придобиване на миноритарни участия, непредоставящи права на контрол Още
СВЕТОВНА ИКОНОМИКА
В новата „голяма седморка” влизат Бразилия, Индия, Индонезия, Китай, Мексико, Русия и Турция
По данни на МВФ през 2014 г. Китай ще стане лидер по БВП Още