Брой 37 (797), 23-02-2015
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ

Изменение и допълнение на Наредбата за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки


На портала за обществени консултации на министерски съвет е публикувана Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-1 от 22.01.2014 г. за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки. Наредба № Н-1 от 2014 г. въвежда специфични изисквания към средствата за измерване и контрол на акцизни стоки, изискванията за предаване на данни към автоматизираната система за отчетност на лицата и към информационната система на Агенция „Митници”, както и контролът, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол. 

Проектът на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-1 от 2014 г. е изготвен с цел защита на фискалната позиция и повишаване на бюджетните приходи чрез осъществяване на по-ефективен превантивен и последващ контрол от митническите органи върху въвеждането, производството, складирането и извеждането на акцизни стоки от данъчен склад или от друг обект.   

С предложените промени в проекта на нормативен акт се създават ясни правила по отношение както на средствата за измерване и контрол, които трябва да се ползват от лицата в обектите за въвеждане, производство, складиране и извеждане на акцизни стоки, така и по отношение на контрола, осъществяван от митническите органи.

Предвидените с проекта промени в разпоредбите по отношение на специфичните изисквания към средствата за измерване и контрол и контрола от страна на митническите органи не нарушават принципа за свободно движение на стоки и не представляват пречка за общностната търговия.  Предаването на данни от средствата за измерване и контрол и техните моментни показания имат определящо значение за акцизното облагане, респективно за контрола на акцизните стоки, поставени под режим отложено плащане на акциз. Изготвянето на проекта на нормативен акт е съобразено с разпоредбата на член 15, параграф 1 от Директива 2008/118/ЕО на Съвета от 16 декември 2008 година относно общия режим на облагане с акцизи и за отмяна на Директива 91/12/ЕИО, съгласно която всяка държава членка определя своята нормативна уредба относно производството, преработката и държането на акцизни стоки, при спазване на разпоредбите на директивата.

Предложението за създаване на чл. 5а е свързано с доказване на точност и прецизност на резултатите от анализите на физикохимичните показатели, извършвани в производствените лаборатории. Акредитацията по БДС EN ISO/IEC 17025:2006 по методи за анализ на физикохимични показатели, определящи данъчната основа за акцизно облагане, гарантираща техническата компетентност на лабораториите, е доброволен акт, като за неакредитираните лаборатории е необходимо адекватно доказване на тази компетентност. Предложената разпоредба е съобразена със заложените принципи за контрол и за отчетност по ЗАДС и Закона за измерванията.

С промените в чл. 6 ще се оптимизира извършваният контрол и ще се намали възможността за заобикаляне на определените точки за контрол, в които са поставени средства за измерване и контрол. Следва да се отбележи, че отделните хипотези на чл. 6 не засягат права и законни интереси в степен, по-голяма от необходимото за целта, за която се издава актът. С разпоредбата на чл. 6, т. 10 от проекта, се регламентира реда за уведомяване при промяна на точки за контрол или на използваните средства за измерване и контрол. В чл. 6, т. 15 от проекта, е определено изискването да се извършва демонтиране само на онези тръби, които са част от стари инсталации, тръбни връзки и кранове, които създават възможност за заобикаляне на средствата за измерване и контрол. С премахването на тръбите чрез демонтаж или пломбиране ще се осигури проследяемост на акцизния продукт в целия производствен и технологичен процес и ще се реализира заложения в ЗАДС и европейските директиви в областта на акцизите принцип за обективен контрол чрез минимизиране на човешкия фактор при неговото осъществяване.

  С предложената промяна в ал. 5 на чл. 20 ще се предотврати възможността (при лицата, производители на етилов алкохол) за отклонение на целия или част от потока на дестилата и вторичните фракции от момента на дестилирането им от съоръжението до съдовете за съхранение.

Целта на предвиденото в Наредба № Н-1 правомощие за поставяне на пломби от митническите органи е елиминиране на възможността от неправомерни действия от лицата върху средствата за измерване и контрол. За целите на контрола и ограничаване на възможностите за извеждане или въвеждане на акцизни стоки, без да са отчетени от средствата за измерване и контрол, в съответствие с разпоредбата на чл. 103а, ал. 5 от ЗАДС, в чл. 48, ал. 2 и 3 от проекта са регламентирани местата, на които следва да се поставят пломби, както и редът за това. С предложените промени ще се оптимизира извършваният контрол и ще се намали възможността за манипулиране на средствата за измерване и контрол и заобикаляне на определените точки за контрол, в които са поставени средства за измерване и контрол.
В съответствие с разпоредбата на чл. 103а, ал. 5 от ЗАДС, са предвидени промени в чл. 53 от Наредба № Н-1 от 2014 г., съгласно които в случай на техническа повреда/авария на средствата за измерване и контрол лицата следва незабавно по електронен път да уведомят компетентното митническо учреждение и да преустановят въвеждането/извеждането от обекта на акцизни стоки, като за всеки отделен случай се отчита съответната специфика. Във връзка с тази промяна в чл. 8, ал. 1, т. 4 от Наредба № Н-1 от 2014 г. е регламентирано в дневника за проверки на средствата за измерване и контрол, в случаите на аварии, да се отразява датата и часа на спиране на измерването от съответното средство за измерване и мястото на точката за контрол. Предвижда се също и отразяване на моментните показания на средството за измерване и контрол по чл. 8, ал. 1, т. 3 от наредбата. 
Предвид разпоредбата на чл. 103а, ал. 5 от ЗАДС, съгласно която не се допуска въвеждане и извеждане от данъчните складове и от обектите на регистрираните лица на акцизни стоки, неотчетени от средствата за измерване и контрол, са предложени промени и в чл. 54 от Наредба № Н-1 от 2014 г. При извършване на метрологична проверка, включително и на настройка, и техническо обслужване на измервателните системи в случаите на необходимост от реално проточване/преминаване на акцизни стоки през средство за измерване и контрол, същото се извършва в данъчния склад в присъствието на митнически служител.
Предложеният проект няма да доведе до необходимост от допълнителни финансови средства за бюджета.
В проекта е предвиден преходен период от 3 месеца от влизане в сила на наредбата за привеждане на лицата в съответствие с въведените изисквания.

Изпълнението на изискванията, заложени в предложените промени на Наредба № Н-1 от 2014 г., ще доведат до значително намаление на сивия сектор и повишаване на бюджетните приходи от акцизи, както и до равнопоставеност на всички икономически субекти, опериращи с акцизни стоки. Използването на модерна и надеждна техника минимизира човешкия фактор при отчитането на количествата стоки, подлежащи на облагане с акциз. С промените се гарантира защитата на особено значими и важни държавни интереси, като не се препятства упражняването на дейностите на лицата.

Обществените консултации продължават до 6 март 2015 г. 

Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-1 от 22.01.2014 г. за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки

Добави коментар

НОВИНИ ОТ БТПП
Българска бизнес делегация e на посещение в Кайро
Първи икономически форум за развитието на Горен Египет Още
Работодателски организации проведоха среща по проект „Корпоративна социална отговорност за всеки“
Отговорният бизнес се грижи за служителите, мисли за околната среда, ориентира своите дейности в полза на обществото Още
ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО
Кои сектори създават нови работни места?
Автор: Десислава Николова, Институт за пазарна икономика Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Възобновяват плащанията по оперативна програма „Регионално развитие“
EК стигна до заключението, че всички коригиращи мерки вече са приложени Още
Европейската комисия полага основите на по-справедлив и прозрачен подход към данъчното облагане в ЕС
Основна цел: дружествата да бъдат облагани на мястото, където извършват генерираща печалба стопанска дейност Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: С 55% по-високи обороти в сектора "Архитектурни и инженерни дейности, технически изпитвания и анализи" в края на 2014
Обработката на товари бележи ръст, а водният и въздушният транспорт спад Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Изменение и допълнение на Наредбата за специфичните изисквания и контрола, осъществяван от митническите органи върху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки
По-ефективен превантивен и последващ контрол върху въвеждането, производството, складирането и извеждането на акцизни стоки от данъчен склад Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Агенцията по заетостта набира 400 кандидатки за бране на ягоди в Испания
Кандидатките могат да се запишат в бюрото по труда по местоживеене - до 26 февруари 2015 г. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Клъстер „Дуално професионално обучение“ представя концепцията и дейността си пред фирми от Пловдив и Варна