На портала за обществени консултации на Министерски съвет е публикуван проект на Закон за държавните такси. Проектът е разработен по проект на Оперативна програма „Административен капацитет” - „Политика за таксите в съответствие с обществените отношения – условие за добро управление”.
Проектозаконът задължава всички институции да спазват основния принцип за формиране размера на държавните такси - принципът на разходоориентираност.
Този принцип е налице и в действащия Закон за държавните такси, но практиката по прилагането му е противоречива и неубедителна за гражданите и бизнеса. Налице са примери, при които за предоставянето на еднакви по себестойност административни услуги се събират различни такси. В чл. 20, ал. 1 от проекта се въвежда правилото, че размерът на таксата се основава на разходите за извършването на дейността или услугата или предоставянето на правото. Тези разходи са преки и непреки, като се прави разграничение между тези два вида. Изрично са изключени определени разходи поради разбирането, че те не са необходими за извършването на дейността, услугата или предоставянето на правото. За да се гарантира спазването на изискването държавната такса да покрива само разходите по предоставяне на съответната услуга, законопроектът предвижда приемането на Методика за определяне размера на таксите на разходен принцип. Действащата нормативна уредба за таксите не включва подобна единна за всички държавни такси методика. Законопроектът предвижда и приемането на Единна тарифа за таксите за типови административни услуги с цел за едни и същи технически услуги с голяма честота на предоставяне, различните институции да събират еднакви такси.
Обществените консултации са открити до 26 август 2015 г.
Проект на Закон за държавните такси