На портала за обществени консултации на Министерски съвет е публикуван Проект на ПМС за приемане на Правилник за прилагане на Закона за обществените поръчки и Тарифа за таксите, които се събират за производствата по Глава двадесет и седма от ЗОП пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд.
В „Държавен вестник” (бр. 13 от 16 февруари 2016 г., в сила от 15 април 2016 г.) е обнародван новият Закон за обществените поръчки (ЗОП), който заменя досега действащия закон и организира по нов начин възлагателния процес.
Приемането на нов закон е резултат от ангажимента на Република България да транспонира в националното си законодателство две изцяло нови европейски директиви, касаещи възлагането на обществени поръчки от публични възложители и възложителите, осъществяващи дейност в определени сектори /секторни възложители/.
В съответствие с разпоредбите на ЗОП, за да се осигури техническа възможност за неговото прилагане, е предвидено Министерският съвет да приеме правилник за прилагане на закона. Предвид рамковия характер на закона, от съществена необходимост е правилникът да влезе в сила едновременно с него. Съгласно § 26 от преходните и заключителни разпоредби на ЗОП Министерският съвет приема правилника за прилагане на закона, наредбата по чл. 13, ал. 2 и тарифата по чл. 220, ал. 1 в срок до 15 април 2016 г.
В структурно отношение проектът на правилник съдържа 15 глави, обособени в раздели. Включени са и две приложения.
Договор за изпълнение на обществена поръчка в строителството може да поскъпне най-много до 15% от конкурсната оферта. Това е записано в Правилник за приложение на закона за обществените поръчки. До 10 на сто от първоначалното заявление пък може да се "надува" крайната цена при поръчки за доставка на стоки и услуги.
Цените на всяка дейност и за всеки договор ще се пресмятат единствено по обявена в правилника методика. Правилникът изрично предвижда при класирането най-голяма да е тежестта на цената. Така се ограничава възможността чрез критерии да се класира по-напред предпочитан от възложителя кандидат.
За всяка поръчка още при обявяването й ще се създава електронно досие с уникален идентификационен номер. Той ще се състои от уникалния код на възложителя, годината на обявяването и четирицифрено число, генерирано от автоматичния софтуер.
В електронния регистър ще се вписват и спрени по различни причини поръчки, както и всички обжалвания по договорите. Достъпът до регистъра ще е свободен и безплатен. Данните в него ще са явни до 5 години от датата на сключване на договора, а след това ще се архивират.
Всеки кандидат-изпълнител трябва да обяви с кои подизпълнители ще работи и може да ги променя, само ако това не променя заданието и цената, предвижда още правилникът.
Обществените консултации са открити до 16 март 2016 г.