Делегацията на БТПП в Китай се запозна с дейността на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия /CCPIT/
По време на среща в Китайския съвет за насърчаване на международната търговия /CCPIT/ в Пекин председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов разговаря със заместник председателя на съвета Ю Дзиенлун, с когото се познава от 2019 г., когато в рамките на официалното посещение на президента Румен Радев в Китай бе проведен бизнес форум в китайската столица. Цветан Симеонов заяви, че двустранните отношения постоянно се подобряват.
Отношенията между България – Китай с дългосрочни и се характеризират с участието на много партньори. Първото споразумение между Българската търговско-промишлена палата и Китайския съвет за насърчаване на международната търговия е подписано през 1985 г. След пандемията отношенията се подобряват и се наблюдава възстановяване на активната размяна на посещения.
„Имаме нужда от съюзници с технологични постижения, иновативни партньори.“, каза Симеонов и подчерта, че има възможност за създаване на смесени предприятия за да се достигне до европейския пазар. Той представи основните макроикономически показатели на България, акцентирайки върху благоприятните условия и данъчната система.
Домакинът приветства българската делегация и представи дейността на съвета, ролята за насърчаване на международната търговия и целите за увеличаване на партньорската мрежа. CCPIT предоставя широка гама от услуги, насочени към подпомагане на китайските фирми - интернационализация, правни услуги, участие в мероприятия, защита на интересите на членовете и др. Той сподели, че бързоразвиващите се сектори като фармация, информационни технологии, изкуствен интелект имат потенциал за стимулиране на двустранните отношения. Сътрудничество е възможно и в производството на електрически автомобили.
Симеонов и Дзиенлун коментираха и сътрудничеството между двете организации в областта на медиацията и арбитражното производство. Председателят на БТПП предложи сключване на меморандум за разбирателство в областта на търговския арбитраж с цел подпомагане разрешаването на търговски спорове.
Заместник-председателят на CCPIT сподели, че през годините България е важен партньор. Според китайската статистика, износът от България към Китай е нараснал с 23% за миналата година. В азиатската страна България е позната и се отличава с качествени продукти - розово масло, селско стопански продукти, козметика и др. От друга страна Китай е голям пазар, с много компании, които имат желание за участие във инфраструктурни проекти - строителство, транспорт, особено рехабилитирането на железопътната мрежа.
Участниците в срещата обсъдиха възможностите, които предоставят международните изложения в Китай, сред които второто издание на China International Supply Chain Expo, предстоящо в периода 26-30.11.2024 г.
Обсъдено бе сътрудничеството в областта на логистиката и транспорта на стоки, развитието на железопътните връзки, иновативни транспортни решения.
Представителната делегация от 32-ма мениджъри и експерти от регионални търговски палати, браншови организации, компании-членове, упълномощили БТПП за представляване на техните интереси, както и представители на партньорски организации на Палатата пребивава в Китай с цел обучение и срещи в градовете Фуджоу, Сямън и Пекин.
Очаква се следващото подобно посещение на български бизнес представители в Китай да се осъществи през 2025г., като сред потенциални сектори във фокуса на визитата са: автомобилостроене, строителство, информационни и комуникационни технологии.