Най-голям е относителният дял на данъчните преференции за привличане на преки чуждестранни инвестиции. Това е един от изводите в Прегледа на системата от данъчни преференции и преференциални данъчни режими в България, публикуван на сайта на Министерството на финансите. Данъчните преференции, облекчения и преференциални данъчни режими в България са насочени към стимулиране на преките чуждестранни инвестиции и иновациите, повишаване на заетостта, развитието на определени региони и стратегически отрасли в страната, както и за постигането на определени социални цели, пише в документа. В него се разглеждат различни видове данъчни преференции и облекчения, включени в данъчната ни система, каквито са: освобождаване от данъчно облагане, намалени данъчни ставки, преотстъпване на корпоративен данък и данък върху приходите, ускорена данъчна амортизация, пренасяне на данъчни загуби и други.
Изготвеният преглед на системата от данъчни преференции и преференциални данъчни режими в България представя основните видове данъчни преференции за бизнеса и гражданите, регламентирани в Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове, Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Всяка данъчна преференция, данъчно облекчение и преференциален данъчен режим са разгледани в детайли.
Материалът е разработен като е взето под внимание влиянието и водещата роля на данъчните преференции за икономическото развитие на страната и заетостта, както и в изпълнение на заложените мерки за реализиране на правителствените приоритети в областта на данъчната политика.
Предмет на бъдещи анализи ще са оценката на ефективността на системата от данъчни преференции и преференциални данъчни режими в България, както и оценка за степента на сложност на разпоредбите, регламентиращи данъчните преференции и облекчения, както и практическото им приложение от данъкоплатците.
Документа може да намерите тук.