Назад

Д-р Васил Тодоров: Американските мита ще се отразят негативно на българската икономика


Очаква се наплив на китайски стоки на европейския пазар

САЩ наложиха допълнителни мита на Китай, като ставките за китайския внос ще достигнат 125 процента. Мярката е в отговор на отказа на Пекин да отмени своите мита за американския внос.

Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) д-р Васил Тодоров заяви в "България сутрин", че търговската война между САЩ и Китай ще засегне и България. 

"Продукцията, която няма да може да бъде изнесена за САЩ от Китай, ще бъде предложена на останалия свят. Ще бъде направен опит вносните китайски стоки да залеят европейския пазар. Това ще бъде голямо предизвикателство за българските производители, които произвеждат съответните аналози в България", коментира гостът.

По думите му е мит, че всички китайските стоки са с по-ниско качество. Оказва се, че те са изцяло конкурентни на българските аналози. 

Производителите на потребителски стоки в България ще понесат удар

Тодоров прогнозира пред Bulgaria ON AIR, че българските компании, чийто износ е ориентиран основно към големи компании, не само в Европейския съюз, ще бъдат засегнати от митата. 

Реципрочните мита засягат почти целия свят и ефектът по отношение на продуктите, за които български компании изнасят части, детайли, пряко ще засегне целия български износ. Последиците ще бъдат доста сериозни за България, подчерта зам.-председателят на БТПП.

България произвежда много голяма част от детайлите, които впоследствие се влагат в автомобили и биват изнасяни за САЩ. IT секторът, произвеждащ стоки и услуги, които се влагат в електрониката, също ще бъде засегнат. Производителите на растителни масла, които се използват в козметиката, индиректно ще бъдат засегнати от по-високите мита, стана ясно от думите на Тодоров.

Как държавата ще подпомогне местния бизнес

Събеседникът посочи, че администрацията трудно реагира с мерки за подпомагане на българските производители, докато прогнозата е, че ще бъде засегната цялата ни икономика.

"Очакваме съответния отговор от страна на държавата. Този отговор и при Ковид кризата, и при налагане на митата към Русия, не последва реципрочна мярка, която да подпомогне тези производства. Директни парични субсидии е трудно да бъдат реализирани. Има ограничения за държавна помощ. Това е ограничено от разпоредбите на ЕС. България не може да предприеме едностранни действия", поясни Тодоров.

От БТПП очакват правителството да рестартира дейностите, свързани с усвояване на средства от европейските фондове. В оперативните програми все още има хоризонт от няколко години, в които може да се усвояват средства.

ЕС има изключително силни преговорни позиции

От БТПП прогнозират, че във втория си мандат Доналд Тръмп влиза с добре подготвен план и позиция за всяка стъпка при ответна реакция. Очакват постигане на сделка между САЩ и ЕС.

"Предполагам, че ЕС ще е по-гъвкав и ще започне преговори със САЩ, не е необходимо да имаме реципрочност при този бизнес подход. Америка е изключително важен партньор на ЕС. Преговорите, които отделни държави извършват, пак са свързани с по-благоприятен ефект, който трябва да се постигне по отношение на всички държави в ЕС. На ниво ЕС можем поне да акцентираме в тези сектори, в които имаме предимство и стоки с по-уникално качество, които не могат да бъдат заменени", е мнението на Тодоров.

Гледайте целия разговор във видеото ТУК.